ABD’nin Nisan’da 1 milyon tarım dışı istihdam yarattığı tahmin ediliyor

abdnin nisanda 1 milyon tarim disi istihdam yarattigi tahmin ediliyor asypy1hU

Lucia Mutikani

WASHINGTON, 7 Mayıs (Reuters) – ABD’de kamu sağlığındaki iyileşmeyle birlikte ekonominin tekrar açılması ve hükümetin kapsamlı mali yardım paketinin etkisiyle tüketici talebini artırırken, talebe yetişmeye çalışan işverenlerin Nisan’da yaklaşık 1 milyon kişiyi işe aldığı tahmin ediliyor.

ABD Çalışma Bakanlığının bugün 15.30’da açıklayacağı tarım dışı istihdam verisi, Mart’ta onaylanan 1,9 trilyon büyüklüğündeki koronavirüs yardım paketinin etkisini ortaya koyan ilk gösterge olacak.

Veri büyük ihtimalle ABD ekonomisindeki güçlü büyümenin ikinci çeyrekte hız kazandığını gösterecek. Geçen yıl salgın hastalık nedeniyle daralan ABD’nin bu yıl, son 40 yılın en güçlü ekonomik büyümesini kaydetmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl ekonominin büyük bölümü kapatılmış ve 20,7 milyon kişi işini kaybetmişti.

Reuters anketine katılan ekonomistler Nisan’da tarım dışı istihdamın 978.000 arttığını tahmin ettiler. Ancak bu kadar artış kaydedilse bile salgın öncesi son dönem olan Şubat 2020’ye kıyasla 7.5 milyon kişi daha az istihdam ediliyor olacak.

ING New York baş ekonomisti James Knightley, “(Ekonomideki) açılmayı yansıtacak oldukça iyi bir rakam bekliyoruz. İnsanların cebinde para var, ekonomik faaliyetler iyi görünüyor ve bu gittikçe daha fazla işe alıma yol açacaktır.” dedi.

İşsizlik oranının da Mart’taki %6 seviyesinden Nisan’da %5,8’e düşeceği, Mart’ta %0,1 gerileyen çalışanların ortalama saatlik ücretlerinin ise Nisan’da aynı kalacağı tahmin ediliyor.

Haberi çeviren: Berna Suleymanoglu
Redaksiyon: Can Sezer