Altın düşüşte ancak ek teşvik umutları ile destek görüyor

altin dususte ancak ek tesvik umutlari ile destek goruyor a4CHzl6J

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Cuma günü Asya sabahında altın düşüş yaşadı ancak hafta sona ererken ABD’de ek teşvik olacağı umutları ile destek gördü. Yatırımcılar tarım dışı istihdam verilerinin de olduğu ABD iş raporlarını bekliyor. Günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak olan bu verilerin, işe alımlarda büyük düşüş olduğunu göstermesi bekleniyor.

Altın vadeli işlemleri %0,20 düşüşle 1.909,70 dolar oldu ancak 1.900 doların üzerinde kaldı.

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, Georgia Senato ikinci tur seçimlerini kazanan Jon Ossoff ve Raphael Warnock sayesinde şimdi Kongre’de tam kontrole sahip. Demokratların kontrolündeki bir Senato ile Biden, daha çok genişleme ile ek teşvik tedbirlerinin de olduğu kendi planlarını uygulayabilir.

Görevdeki Donald Trump karşısında elde ettiği 3 Kasım zaferinin onaylanması da Biden’e destek verdi. Onaylama süreci devam ederken Trump destekçilerinin yaptığı protestolar nedeniyle Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi ve Senato Demokrat Lideri Chuck Schumer, Trump kabinesinin derhal görevden alınmasını talep etti.

Trump Perşembe günü bir video mesaj ile isyanı kınadı. “Yeni yönetim 20 Ocak’ta yeminini edecek … artık pürüzsüz, sistemli ve sorunsuz bir güç geçişini sağlamaya odaklıyım.”

Diğer yandan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Biden idaresindeki artırılmış mali teşvikin, 2021’de para politikasında bir geri çekilme olacağı anlamına geldiğine inanmadığını söyledi. Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in de aralarında olduğu diğer Fed yetkilileri, ekonomi yeterince güçlü bir şekilde toparlandığı takdirde devam eden varlık alımlarının temposunu 2021 bitmeden önce azaltma yönünde destek olacaklarını söylediler.

On yılın en büyük yıllık artışını paylaştıktan sonra altın, 2021’e karışık bir başlangıç yaptı. Artan Covid-19 rakamları, küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizlik ve yüksek enflasyon beklentileri de dahil olmak üzere devam eden kuyruk rüzgarına rağmen geçen hafta gösterge Hazine getirilerinde yaşanan artış, faiz getirisi olmayan altını baskıladı.