Altın yüksek ancak teşvik umutları, daha yüksek Hazine verimleri ile sınırlanıyor

altin yuksek ancak tesvik umutlari daha yuksek hazine verimleri ile sinirlaniyor 6MbdNpgK

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Georgia Senato ikinci tur seçimlerinde Demokratların zaferi ile ek teşvik tedbirlerine dair umutların artmasından dolayı ABD Hazine getirileri yükselirken Perşembe günü Asya’da altın değer kazandı.

Altın vadeli işlemleri %0,55 artışla 1.919,15 dolardan alıcılanarak 1.900 doların üzerinde işlem gördü.

OANDA kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, CNBC’ye yaptığı açıklamada “Georgia’da Demokratların Senato zaferinin ardından 10 yıllık tahvil verimlerinde yaşanan artış, altını düşürdü. Çünkü altın, getiri yörüngesine karşı olağanüstü bir şekilde hassasiyete sahip” dedi.

Çarşamba günü 10 yıllık Hazine verimi Mart’tan beri ilk kez %1 üzerine çıktıktan sonra gücünü korudu ve altını tutmanın fırsat maliyetini artırdı.

Ancak genellikle altınla ters yönlerde ilerleyen doların beklenen düşüşü, sarı metale destek verecektir. Perşembe günü Amerikan doları düşük işlem gördü.

Halley, “2021 boyunca dolar değer kaybetmeye devam edecek, ABD verimleri bu noktadan biraz daha yükseğe çıkabilir ancak çok yükseğe doğru gitmeyecek. Bu çevrede altın kazanmalı” diye ekledi.

Ggeorgia’da Jon Ossoff ve Raphael Warnock’un zaferi altın fiyatlarını destekledi. Demokrat ikili, Cumhuriyetçi rakipleri David Perdue ve Kelly Loeffler karşısında zafer ilan ettikten sonra Senato’ya ilerleyecek. Seçim soncunun Demokratların Senato’da kontrolü ele almasını sağlaması ile seçilmiş Başkan Joe Biden, 20 Ocak’tan itibaren kendi ajandasını izleme konusunda daha rahat olacak.

Ancak Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin yaptığı protestolar, endişeleri kısa süreliğine artırdı. Milletvekilleri ise toplantıya devam ederek Biden’i resmi olarak Başkan olarak onayladı.

Diğer yandan Fed, Çarşamba günü Aralık toplantısının tutanaklarını yayınladı. Notlara göre merkez bankası, tahvil alım programını değiştirmeden bırakma kararında neredeyse oybirliği halindeydi.