Altın yükseldi, dolar ve Hazine verimleri son rallilerine ara verdi

altin yukseldi dolar ve hazine verimleri son rallilerine ara verdi uNjec6al

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü Asya sabahında altın yükseldi. Hem dolar hem de ABD hazine getirileri, son zamanda yaşadıkları rallilerine ara verdi.

Altın vadeli işlemleri %0,82 artışla 1.859,40 dolar oldu, 10 yıllık Hazine getirileri 10 ayın yükseğinden geri çekildi ve dolar zayıfladı.

Aşılama programları yaygınlaştıkça ABD ekonomisinde bu yılın ikinci yarısında güçlü bir toparlanma görülebilir ancak Covid-19 hala ekonomilere yön veriyor ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in Salı günü yaptığı açıklamaya göre para politikası akomodatif kalmaya devam edecek. Fed St. Louis Başkanı James Bullard da Fed’in herhangi bir yakın zamanda varlık alım programını azaltmaya başlayacağı spekülasyonlarını geri püskürttü.

Fed Başkanı Jerome Powell Perşembe günü bir web seminerine katılacak ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde da online bir konferansta konuşacak.

Veri cephesinde ABD’nin Aralık ayına ait core Consumer Price Index var. Cuma günü ise Aralık ayı ÜFE, çekirdek perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri yayınlanacak.

Diğer yandan Temsilciler Meclisi, geçen hafta Kongre binasında Donald Trump’ın destekçileri tarafından sergilenen şiddet olayları konusunda Başkan Trump’ın azledilip edilmeyeceğine dair yapılacak oylama öncesinde Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, Başkan Trump’ı görevden almak için Anayasa’nın 25. Yasa Değişikliğine başvurmasını talep etme oylamasında 223-205 evet oyu verdi.

Küresel vaka sayısı 13 Ocak itibarıyla 91,57 milyonu aştı ve bazı Asya ve Avrupa ülkeleri, virüsü kontrol altına almak için daha sıkı kısıtlamalar uyguladı. Ayrıca yatırımcıların güvenli limanlara dönüşüne de yol açtı.