Aman kapıda kalmayın!

aman kapida kalmayin vtGwhJOT

DUYGU ERDOĞAN – İstanbul Anahtarcılar ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sinan Bakkal, meslek kodlarının muafiyet kapsamına dahil edilerek, görev belgesi düzenlenebilmesini istediklerini belirtti.

İçişleri Bakanlığı’na taleplerini içeren bir yazı gönderdiklerini anlatan Bakkal, “Kapıda kalan hastası, bankası, dükkanı, araba sahibi arayıp duruyor. Türkiye genelindeki Whatsapp gruplarımızdan her gün onlarca arkadaşımız ‘şuraya gidebilir miyiz’ diye bize soruyor. Yasal olarak gidilemiyor. Bize yaptıramayan kayıtlı olmayan birini buluyor” diye konuştu.

‘Servise gidelim’

Sinan Bakkal, amaçlarının dükkanları açmak olmadığını anlatırken, “Bizler sadece, normal bir zamanda nasıl ki gündüz gece çağrılıp servisimizi yapabiliyorsak yine bunu yapmak istiyoruz. Türkiye’de 8 bin 600’ün üzerinde çilingir var ama yüzde 40’ı odaya kayıtlı. Kayıt dışı çok yüksek. Odaya bağlı olanlara bu muafiyet sağlanmalı. Mesela e-Devlet üzerinden çalışma muafiyet yazısı alabiliyorsunuz ama bu yazı size sadece eviniz ve dükkan olmak üzere iki adreste gidip gelme hakkı veriyor. Ama biz her gün onlarca adrese çağrılıyoruz” dedi.