Artan Covid-19 vakaları ve yakıt talebi endişeleri ile petrol düşüşte

artan covid 19 vakalari ve yakit talebi endiseleri ile petrol dususte

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Dünya genelinde gittikçe artan Covid-19 vakaları ile son zamanlarda Çin ve Avrupa’da daha katı kısıtlama tedbirleri görülürken yakıt talebine dair endişeler üzerine petrol, Pazartesi günü Asya’da geriledi.

Brent %1,13 düşüşle 55,36 dolar olurken WTI %0,78 kayıpla 51,83 dolara geriledi. Ancak iki gösterge de 50 dolar üzerinde kaldı.

Axi kıdemli küresel piyasa stratejisti Stephen Innes bir araştırma yazısında “Covid-19’un Asya’daki sıcak noktaları tekrar alevleniyor; Çin’in Hebei bölgesinde 11 milyon kişinin karantina altında olmasının yanında… Fed’in politik belirsizlik dokunuşu da bu sabah bazı kâr realizasyonlarını tetikledi” dedi.

Dünya genelinde en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin, Covid-19 vakalarında beş ay içinde en büyük günlük artışı gördü. Pekin’i çevreleyen Hebei bölgesinde artan sayıda yeni enfeksiyon görülmesi bu artışı besledi. Hebei’nin başkenti Shijiazhuan, bölgedeki yeni salgının merkezi şu an. Yetkililer, kişi ve araçların şehirden ayrılmasını önleyici karantina tedbirleri uyguluyor.

Avrupa kıtasının çoğu da katı karantina altında. Johns Hopkins verilerine göre küresel vaka sayısı 11 Ocak itibarıyla 90,2 milyonu aştı.

Ancak ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’in, trilyon dolarlık yeni Covid-19 destek paketi duyuracağı sözü, petroldeki kayıpları sınırladı. Bu tedbirlerin çoğu, artan borçlanma ile ödenmiş olacak.

Geçen hafta Suudi Arabistan, Şubat ve Mart aylarında günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisi yapacağı sözünü verdi ve bu sözün ham petrol fiyatlarına olan desteği sürüyor. Kesinti, OPEC+ ülkelerinin çoğunluğuna üretim seviyelerini koruma imkanı veren anlaşmanın bir parçası.

Innes ekledi, “petrol hala Covid-19 aşı dağıtımıyla ilişkili büyük iyimserlik ile fiyatlanıyor… aşı dağıtımı sürdükçe talep daima artacak ve OPEC+ ve Suudi Arabistan’ın devam eden çabaları sayesinde arz yönü de kontrol altında.”