Biden onaylandı, Trump geri adım attı, işsizlik başvuruları bekleniyor – Piyasalarda neler oluyor?

biden onaylandi trump geri adim atti issizlik basvurulari bekleniyor piyasalarda neler oluyor

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Kongre Joe Biden’i başkan olarak onayladı; Donald Trump, destekçilerinin Kongre binasını basmasının ardından Beyaz Saray’dan ayrılma konusunda geri vites yaptı. Haftalık işsizlik başvuruları ve aylık ticaret dengesi açıklanacak; Alibaba ve Tencent, ABD’nin konuşanlar listesinde ve petrol 50 dolar üzerinde yerini sağlamlaştırıyor.

7 Ocak Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Biden onaylandı, Trump sessiz sedasız gideceğine söz verdi

Kongre, Joe Biden’in seçimini usulüne uygun olarak seçilmiş başkan olarak onaylayarak 20 Ocak yemini için yolu açtı. Donald Trump bir sözcüsü aracılığıyla, pürüzsüz bir güç değişimini garanti edeceğini söyledi.

Bu gelişme öncesinde çoğu silahlı olan Trump destekçileri, Kongre binasına saldırarak dört kişinin öldüğü eşi görülmemiş bir olaya yol açtı. Polis “52’den fazla kişinin tutuklandığını” raporladı. Biden bu olayı “kalkışma” olarak tanımladı. Akabinde Twitter aracılığı ile gelen bir video mesajda Trump, isyancılara olan desteğini tekrarlayarak “sizi çok seviyoruz” dedi.

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri ve Senatörler, eyaletlerin kaydettiği seçim sonuçlarına karşı çıkmaya devam ederek isyandan sonra bile ABD mahkemeleri tarafından 60’tan fazla davada asılsız oldukları belirtilerek reddedilen iddiaları tekrarladı. YouGov’un bir anketi, Cumhuriyetçi seçmenlerin %45’inin, isyancıların eylemini desteklediğine işaret etti.

2. Dolar ve Hazine tahvilleri, Senato kaynaklı satışların ardından kayıplarını azalttı

Georgia ikinci tur Senato seçimlerinde her iki koltuk için de Demokrat Parti’nin görünürde zafer elde etmesi ile parti, altı yıl sonunda tekrar üst meclisin kontrolünü ele geçirdi ve dolar ve ABD Hazine tahvilleri kayıplarını azalttı.

Kamala Harris’in 50-50 bölünen Senato’da belirleyici oyu kullanacağı düşünüldüğünde Biden’in daha ilerlemeci bir gündemi zorlayabileceği beklentisi ile her iki varlık da Çarşamba günü satıldı.

Dolar endeksi %0,4 artışla 89,877 dolar olurken 10 yıllık tahvil getirisi, %1,07 seviyesinden %1,04’e düştü (fiyatlar ve getiriler ters yönlü hareket eder).

Bununla birlikte birçok kripto dövizin fiyatına yansıyan, doların değer düşüklüğü devam ediyor. Bitcoin %7,8 artışla 37.175’i aştı ve Ethereum %6,6 yükselişle üç yılın yükseği 1.225 doları gördü.

3. Teşvik beklentileri üzerine hisse senetleri yüksek açılacak; işsizlik başvuruları bekleniyor

ABD hisse senedi piyasaları yine daha yüksek açılmaya hazırlanıyor. Hem hükümetten hem de Fed’den ek teşvik geleceği beklentisi, ABD demokrasisinin ve hukuk üstünlüğünün istikrarına yönelik endişeleri ikinci plana attı.

Dow Jones 62 puan artarken S&P 500 %0,3 ve Nasdaq %0,6 yükseldi.

Piyasa ilgisi geçen haftanın ilk işsizlik başvurularına odaklanacak gibi görünüyor. İlk işsizlik başvuruları için beklentiler 787.000’den 800.000’e yükseliş yönündeyken devam eden başvuruların 20.000 düşüşle 5,200 milyona düşmesi bekleniyor. ISM imalat dışı anketi ve Trump başkanlığına ait son ticaret dengesi rakamları da açıklanacak. Kasım ayında 65 milyar dolar açık bekleniyor – Trump’ın göreve geldiği zamana göre %30 daha geniş.

4. Alibaba ve Tencent ABD’nin kara listesine girme yolunda

Wall Street Journal’a göre ABD, İnternet devleri Alibaba ve Tencent Holdings gibi Çinli şirketlere yönelik ABD borsalarındaki yasağı genişletmeyi düşünüyor. Bu, Çin ve ABD sermaye piyasaları arasındaki finansal bağların daha da şiddetlenmesi anlamına gelebilecek bir gelişme.

Bu gelişme öncesinde New York Borsası tutum değiştirdi ve Çinli üç Telekom şirketini listeden çıkarmaktan vazgeçti.

Alibaba ve Tencent Çin’in en değerli iki özel şirketi ve toplam değeri 1,3 trilyon dolar üstünde. Her iki şirketin de hisse senedi Çarşamba günü New York borsasında %4 üzerinde kayıp yaşadı. Özellikle Alibaba için bu hamle, Alibaba’nın zorluk yaşadığı bir zamanda gerçekleşmiş olacak. Şirketin kurucusu Jack Ma, Alibaba’nın finansal hizmetler iştiraki Ant Group’un faaliyetleri nedeniyle Çinli düzenleyiciler tarafından gittikçe daha büyük baskı altına giriyor.

5. EIA verileri sonrasında petrol yerini sağlamlaştırıyor

Suudi Arabistan’ın Şubat ve Mart aylarında gönüllü olarak günlük 1 milyon varil üretim kesintisi kararı alması ile ham petrol fiyatları 50 dolar üzerinde yerini sağlamlaştırıyor.

Geçici olduğu takdirde bu hamle, dünyanın salıncak üreticisi olarak gerçekleştirilen bir aksiyona dönüşü temsil ediyor. Bu, benzersiz üretim kapasitesi ve düşük işletme maliyetleri göz önüne alındığında tekrar tekrar üstlenmeye zorlandığı bir rol.

WTI %0,3 artışla 50,76 dolar olurken Brent %0,3 düşüşle 54,16 dolara geriledi. Kısa vadeli talep görünümüne dair endişeler, hükümet verilerine göre geçen hafta ABD stoklarında yaşanan 8 milyon varillik düşüş ile azaldı.