Demokratlar Georgia Senato koltuklarından birini kazanmaya yakın; Diğeri hala belirsiz

demokratlar georgia senato koltuklarindan birini kazanmaya yakin digeri hala belirsiz IryqHKly

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – CBS News ve NBC’nin Çarşamba günkü raporuna göre Demokrat Parti adayı Raphael Warnock, ABD Senatosu’nda Georgia koltuklarından birinin ikinci tur seçimini kazanacak.

Demokrat Jon Ossoff ve Cumhuriyetçi David Perdue arasındaki diğer yarış da kanallara ve seçim tahmin hizmetlerine göre Demokrat zaferi yönünde ilerliyor gibi görünüyor. Karar Masası’na (Decision Desk) göre Ossof, oyların %99’unun sayılması ve kalanların çoğunun Kasım seçimlerinde Demokratlara oy veren ilçelerden gelmesi ile 13.000’e yakın oy ile liderliği elinde tutuyor.

Haberler üzerine ABD 10 yıllık Hazine tahvili verimi, Mart ayından beri ilk kez %1 oldu. Piyasa, her iki koltuğun da Demokratlar tarafından kazanılması ile tamamen onların kontrolünde olan bir ABD hükümeti idaresinde daha genişleyici maliye politikası ile fiyatlandı.

ABD borsaları sonuçlar üzerine çoğunlukla düşüş yaşadı. Demokratların tam zaferinin, sermaye kazanç vergisinde olası bir artıştan önce insanları, hisse senetlerindeki kârları kapamasına teşvik edeceğinden endişe duyuluyor. Nasdaq %1,7 düşerken S&P 500 %0,5 geriledi ve Dow Jones sakin seyretti.