Dolardaki yükselişle sert gerileyen ons altın bugün hafif alıcılı fiyatlanıyor

dolardaki yukselisle sert gerileyen ons altin bugun hafif alicili fiyatlaniyor yWEysf7m

Investing.com – Yıla yükselişle başlayan Ons Altın, doların son zamanların dip seviyesinden yükselişe geçmesi ile tüm kazançlarını geri verdi ve dün Asya seansında 1.817 dolar seviyesine gerileyerek Aralık ayı sonrası en düşük seviyeyi gördü. Fiyat bugün 1.860 dolar seviyesi yakınında hafif alıcı işlem görüyor, ancak hareketlilik düşük. Bunun nedeni ise ABD’den gelecek TÜFE verisi ve Biden’ın açıklayacağı trilyon dolarlık teşvik paketi.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri geçen hafta ortasından itibaren yükselişe geçti, bu yükselişin sebebi ise enflasyonda artış beklentisiydi. Çok uzun zamandır düşük enflasyonla mücadele eden ABD ekonomisinde hem arz yönlü sıkıntı hem de talep çokluğu enflasyonun 2021’de yükselmeye başlayacağı ön görülüyor. Bu gelişme ile Mart sonrası yüksek seviyelere çıkan tahvil faizlerine bir destek de Biden’ın açıklamalarından geldi. Biden, acele edilmesi gerek dediği teşvik paketinin büyük olacağını söyledi. Ayrıca ekonomiyi canlandırmak için hibe teşviklerin de yüksek olacağının sinyalini verdi. Bu gelişme ABD ekonomisine destek sağlayacağı ve büyümeyi de artıracağı beklentisi yarattığı için dolardaki yükseliş de hızlandı.

Son 2,5 yılın en düşük seviyelerinde olan dolardaki hareket aslında kuvvetli değil, ancak bu yükselişin devam edeceği beklentisi de satın alındığı için altın da bu fiyatlamalarla bu hafta sert düşüş yaşadı.

İlk satın almaların ardından bugün altın hafif alıcılı işlem görüyor, çünkü dolar göstergesi 90,50 seviyesinden bir miktar gevşeme yaşıyor. Haftanın devamında TÜFE’deki artış oranı ve genişlemeci maliye politikaları ile fiyatlardaki oynaklığın artması beklenirken teknik olarak onsta 1.800 dolar en yakın destek olarak izleniyor. Toparlanmalarda ise kademeli olarak 1.880 dolar ve 1.930 dolar dirençleri takip ediliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy