Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

ekonomik takvim bu hafta takip edilecek 5 onemli gelisme R7QvpmEu

Yazar: Noreen Burke

Investing.com – Joe Biden Çarşamba günü ABD’nin 36. Cumhurbaşkanı olarak yemin edecek ve yatırımcılar, teşvik ve pandemiyle mücadele planlarını görmeyi bekliyor. Janet Yellen’in ABD’nin ilk kadın Hazine bakanı olarak tasdik duruşması da Salı günü gerçekleşecek. Tatilden dolayı kısa olacak haftada ayrıca kazanç dönemi devam ederek S&P 500 endeksinden bir dizi şirket raporu olacak. Avrupa Merkez Bankası (ECB), salgını kontrol altına almak için yeniden başlayan karantinalar arasında son politika toplantısını yapacak. Diğer yandan Cuma günü ABD, Euro bölgesi, Japonya ve İngiltere’den bir dizi PMI verisi ile küresel ekonominin 2021’e başlarken nasıl bir durumda olduğunu göreceğiz.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Biden toslayacak mı?

Joe Biden Çarşamba günü ABD’nin 46. Cumhurbaşkanı olarak yemin ederek salgın ve derin bir sosyoekonomik bölünme içinde olan bir ülkenin liderliğini devralacak.

Biden, 1.400 dolarlık teşvik çeklerini de içeren 1,9 trilyon dolarlık bir teşvik paketi duyurdu ancak bu, ekonomik toparlanma görünümüne dair iyimserlikle beraber ABD’nin bu miktarı nasıl karşılayacağına dair endişeleri de artırarak yatırımcılar için iki ucu da sivri bir kılıç olabilir.

S&P 500 son 10 başkanlık döneminin sekizinde ilk 100 takvim gününde yükselmiştir ancak Biden’in ilk 100 günü, seleflerinden daha zorlu olabilir. Ekonomiyi hızla canlandırması gerek ancak Kongre’deki dar Demokrat çoğunluk, paketin boyutu ve zamanlaması ile ilgili belirsizlik olduğu anlamına geliyor.

2. Yellen’ın tasdik duruşması

Senato Maliye Komitesi, Biden’in yemininden bir gün önce Salı günü Janet Yellen’ın ABD Hazine bakanlığı için tasdik duruşmasını yapacak.

2014-2018 yılları arasında Fed Başkanı olarak görev yapan Yellen’in, Senato onayını kolayca kazanması bekleniyor ve Biden kabine üyeleri arasında ilk onaylananlardan biri olması muhtemel.

Yellen’in, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini – olağanüstü düşük faiz oranları düşünüldüğünde karşılanabilir olduğunu söylediği bir açık harcamasını – desteklemesi bekleniyor.

3. Kazanç raporları

Yatırımcılar, açıklanacak olan kazanç sonuçlarının 2021’de güçlü bir toparlanma beklentilerini destekleyip desteklemediğini görmek için kaygıyla bekliyor olacak.

ABD borsaları, aşı dağıtımının toparlanma imkanı sağlayacağına dair iyimserliğin büyük etkisiyle rekor yükseklere çıkarken ek mali teşvik umutları da artışları destekledi.

2020’nin son çeyreğine ait kazanç raporları yayınlanmaya devam ediyor: Bank of America (NYSE:BAC), Goldman Sachs (NYSE:GS), Netflix (NASDAQ:NFLX), Charles Schwab (NYSE:SCHW), Procter & Gamble (NYSE:PG), United Airlines (NASDAQ:UAL), Intel (NASDAQ:INTC) ve IBM (NYSE:IBM).

Refinitiv’in IBEs verilerine göre S&P 500 şirketlerinin kazançlarında, bir yıl öncesine göre %9,5 düşüş ancak ilk çeyrek için %16,4’lük artış tahmini ile 2021’de toparlanma bekleniyor.

4. ECB toplantısı

ECB Perşembe günü 2021’in ilk toplantısını düzenleyecek. Politikacılar Aralık ayında ek teşvik duyurdu ancak ekonomik görünüm, Covid-19’un yeni bir türünün keşfi ve görece yavaş tempoda devam eden aşı dağılımı ile bulanıklaştı.

Bu bir endişe kaynağı mı? Christine Lagarde’ın söylediklerine göre pek sayılmaz. ECB Yöneticisi, bardağın dolu tarafını görerek Covid-19 azaldıkça toparlanma görüyor. Almanya ekonomisi de 2020 yılında %5 ile beklenenden daha az küçüldüğünden bir iyimserlik sebebi.

Ancak devam eden karantinalar zarar verecek. Bu ortamda piyasalar, politikacıların üzerinde fikir ayrılığı yaşadığı 1,85 trilyon Euro (2,24 trilyon dolar) değerindeki acil tahvil alım programının tüm ateş gücünü kullanmalarına dair sinyal görmek isteyecek.

5. Ekonomi verileri

ABD, Euro bölgesi, İngiltere ve Japonya’dan gelecek 2021’in ilk PMI verileri Cuma günü yayınlanacak ve beklenenden zayıf gelebilir.

Ekonomik toparlanma iddiaları hala geçerliyken yeni kısıtlamalar ve artan virüs rakamları, öngörüler üzerinde şüphe uyandırıyor.

Bu hafta takip edilecek diğer veriler arasında rekor seviyede düşük mortgage faiz oranları ile desteklenen ABD konut piyasası raporları var. Perşembe günü konut başlangıçları ve Cuma günü mevcut konut satışları yayınlanacak ve güçlü olması bekleniyor.

Diğer yandan Pazartesi günü Çin’in dördüncü çeyrek ve yıllık GSYH verileri, 2020’de büyüme göstermiş olan tek büyük dünya ekonomisinin Çin olduğunu gösterebilir.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.