Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

enerji kiymetli madenler haftalik degerlendirme ve gelecek takvimi glqeqIp2

Yazar: Barani Krishnan

Investing.com – Eskiden jeopolitik çatışmalar veya iç riskler olmaksızın altın sahibi olmak şüpheli bir durumdu. Şimdi ise ekonomik tehlike zamanlarında bile parlak metale artık liman olarak saygı gösterilmiyor.

2021’in başından bu yana bir günde ortalama 2667 Amerikalının koronavirüsten ölmesi ile kırılan rekor ve ABD’nin sekiz ay içinde yayınlanan en kötü iş raporu ile altın, yeni yılın ilk haftasını Kasım ayından bu yana gördüğü en büyük düşüşü ile tamamladı.

Hem vadeli işlemler hem de spot fiyatı, haftada yaklaşık %3’ten fazla değer kaybetti.

Mart ayında gördüğü yüksek seviyelere çıkan ABD 10 yıllık tahvil getirileri ile yatırımcıların Hazine tahvillerine girmek için sözde güvenli limandan çıktığı bir zamanda bu düşüş yaşandı. Getirilerdeki artış, Dolar Endeksine can simidi attı.

Altının Cuma günkü kaybı, aylık ABD istihdam raporunun Aralık ayında 140.000 iş kaybı göstermesi – Nisan ayından bu yana ilk negatif büyümesi – göz önüne alındığında alışılmadık bir durumdu.

Normalde iş raporları kötü olduğunda altın bir koruma olarak iş görür.

Ancak bu kez olay farklıydı.

Cuma günkü hikaye, üç yasama meclisinin (Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi ve Senato) Demokrat Parti’nin kontrolüne girmesiyle birlikte yeni seçilen Başkan Joe Biden’in, altın gibi güvenli limanlara saklanma ihtiyacını azaltacak bir yönetim “istikrarına” sahip olacağıydı.

Gelen başkanın, ilk iş olarak koronavirüs salgınından zarar gören her bir Amerikalı için 2.000 dolarlık çek çıkaracağı imasını boş verin.

Biden, 2020 için halihazırda 3,8 milyar dolar olarak tahmin edilen ABD federal borcuna trilyonlarca dolar ekleyebilecek, daha kapsamlı en az iki teşvik paketi çıkarmayı planladığını da söyledi.

Sıradan zamanlarda bu tür harcamaların dolar üzerindeki birleşik etkisi, mantıken altını doğal bir korunma aracı haline getirir.

Ancak mantığın pencereden atıldığı olağanüstü zamanlardayız.

Hazine getirileri Cuma günü %3 ve hafta bazında %21 arttı. Bu, tahvillerde benzer bir yükselişin altının 2.000 dolar üzerindeki rallisini öldürdüğü 7 Ağustos haftasından bu yana en yüksek oran. Sarı metal, o hafta yaklaşık 2.090 dolarlık rekor seviyeden düştüğünden beri ihtişamını hiçbir zaman geri kazanmadı.

Çevrimiçi broker OANDA’nın analisti Craig Erlam, “ABD siyasetinin seçilmiş Başkan Biden ile istikrara kavuşacağı ve ABD aşı dağıtımını hızlandırmaya başlaması ile ETF yatırımcılarının güvenli liman ticaretini terk etmek üzere olduklarına dair spekülasyonlar var” dedi.

“Büyük biri ya da bir hedge fonu külçe üzerine bahsinden vazgeçiyor ve bu daha da yankılanabilir.”

Son aylarda aşırı düşük Hazine getirileri daha riskli varlıklara olan talebi artırmaya yardımcı ve şirketlerin borçlanmasında bir artışa neden olurken ev sahipleri ipoteklerini yeniden finanse etmek için telaşa kapıldılar.

Yatırımcılar ve ekonomistler, ekonomi genelinde borçlanma maliyetlerinin belirlenmesine yardımcı oldukları için uzun vadeli Hazine getirilerine çok dikkat ederler. 2020’nin başlarında Covid-19’un canlanışı ile büyük ekonomik bozulmalar ortaya çıktığı için getiriler rekor düşük seviyelere ulaştı ve Fed’in zararı azaltmak için faiz oranlarını sıfıra yakın tutmasına neden oldu.

Salı günkü Georgia galibiyetine kadar Demokratlar Senato’dan sorumluydu, 2021 için teşvik beklentileri oldukça düşüktü ve Cumhuriyetçi mali şahin Mitch McConnell rakiplerinden gelen her türlü çabayı engellemeye hazırdı.

Şimdi ise her türlü Covid-19 önleminin uygulanması beklendiğinden, bahisler aşırı büyük bir tahvil arzı için yükseldi. Salı gününden bu yana getirilerin artmasına neden olan şey bu ve tahvillerdeki bu gücün bir kısmı dolara sıçradı.

Güzel. Peki ya bu teşviklerin bir sonucu olarak genişleyen para arzı? Ayrıca ekonomi ve işgücü piyasası, Fed’in faizleri artırmayı düşünmesini sağlamadıkça bunların hepsi dolar üzerinde bir yük oluşturmaz mı? Bu durumda altın bunun için uygun bir liman değil mi? Hayır demek tamamen aptallıktır çünkü daha fazla sayıda Amerikalı, kontrol edemediği borçlarına göz devirecek ve daha fazla yatırımcı, getiri sağlamasa bile muhtemelen “güvenli varlık” arayacak. Altın doğal cevaptır.

Cuma günü altından çıkanlar bunu, Tesla’nın Nasdaq’taki hisseleri kadar çok manşetle, 2018 çılgınlığından sonra yenilenmiş bir spekülatör çılgınlığı haline gelen bitcoin‘de rekor seviyelere ulaşmak için yaptı.

OANDA analisti Erlam, “Bitcoin için kurumsal ilgi, altın için uzun vadeli görünümü gerçekten bozmaya başlıyor” dedi.

Social Capital’in CEO’su Chamath Palihapitiya’ya göre BTC olarak da bilinen Bitcoin, “muhtemelen 100.000, sonra 150.000, ardından da 200.000 dolara çıkacak. Bununla birlikte kripto para birimlerinin hiper-spekülatif doğası göz önüne alındığında dönüm noktaları için bir zaman ufku vermenin zor olduğunu söyledi.

Ünlü Kanadalı iktisatçı David Rosenberg bu konuda daha iyi bir görüşe sahip.

Rosenberg, “Bitcoin muazzam bir balon” dedi. “Altın hakkında bildiğimiz tek şey, altının arz eğrisini kesin olarak biliyoruz. BTC’nin gelecekteki arz eğrisini bilmiyoruz, insanlar bildiklerini sanıyorlar ama gerçekten bilmiyorlar.”

Bu arada petrol, yıla patlama ile başladı ve OPEC kralı Suudi Arabistan’ın daha uzun süre düşük üretim stratejisini sürdürmesiyle ham petrol fiyatları %8 arttı.

krallığın Şubat ve Mart aylarında günde bir milyon varil ek üretim kesintisi yapacağını duyurduğu Salı gününden bu yana petrol piyasasının dikkati neredeyse tamamen, küresel arzın azalması potansiyeline yöneldi.

Kaybolan ya da atlanan şey, özellikle de benzin talebinin pandeminin başlangıcından bu yana en düşük seviyesine gerilemesi ile Amerika’daki yakıt talebinin zayıflaması. Dizel kaynaklı damıtma ürünleri stokları da artıyor.

Altın Fiyatları & Piyasanın Geçen Haftası

Şubat vadeli altın, resmi seansı 1.835,40 dolar ile bitirdikten sonra Cuma günü nihai ticaretini 1.846,10 dolarda yaptı – gün bazında 78,20 dolar düşük.

Hafta bazında ise Şubat altını, 59,70 dolar kaybetti.

7 Kasım ile biten haftadan bu yana altındaki en büyük haftalık düşüş bu hafta yaşandı: Pfizer, koronavirüsle savaşta aniden bir yön değiştirici olan, %95 etkinliğe sahip Covid-19 aşısını duyurdu.

2021 yılının altın için çok parlak bir yıl olacağı bekleniyordu. Öyle olması için hala zaman olsa da yılın ilk haftası, sarı metaldeki uzunlar için işkence gibiydi.

Petrol Fiyatları & Petrolün Geçen Haftası

WTI, Cuma günü resmi seansı 1,41 artışla 52,24 dolarda bitirdikten sonra nihai ticaretini 52,61 dolar ile yaptı.

Hafta bazında 3,72 dolar kazanarak Kasım ayından beri gördüğü en büyük haftalık artışı elde etti.

Brent ise 56,25 dolar ile finalini yaptı. Cuma günkü resmi seansı 1,61 dolar artışla 55,99 dolarda bitirdi.

Hafta bazında 4,45 dolar kazandı.

Suudi Arabistan’ın planlanmış kesintisi dışında petrol fiyatlarına yardım eden diğer gelişme, büyük oranda depodaki petrole vergi ödemek istemeyenlerin bunları stoktan çıkarması sebebiyle ABD stoklarında yaşanan 8 milyon varillik düşüş oldu. ABD’nin Çin’e olan petrol ihracatındaki artış da destekçiydi.

Ham petrol fiyatları ayrıca emtia fonları tarafından karşılaştırıldıkları endekslerin gereksinimlerini karşılayacak şekilde yıllık olarak yeniden dengelenmesinden de yardım aldı – Cuma günü başlayan ve önümüzdeki hafta 9 milyar dolarlık petrol sözleşmelerinin satın alınmasıyla sonuçlanabilecek bir uygulama.

Analistler, önümüzdeki haftalarda pazarın, yakıt talebi sorunlarına geri dönmesini ve ayrıca ABD’nin Covid-19’dan kurtulmak için neler yaptığına odaklanmasını beklediklerini söyledi.

Önümüzdeki Haftanın Enerji Takvimi

Pazartesi, 11 Ocak

Genscape Cushing ham petrol stok tahminleri (özel veri) 

Salı, 12 Ocak

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu. 

Çarşamba, 13 Ocak

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA benzin stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor. 

Perşembe, 14 Ocak

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Cuma, 15 Ocak

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.