Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

enerji kiymetli madenler haftalik degerlendirme ve gelecek takvimi 26NN3OBV

Yazar: Barani Krishnan

Investing.com – Dövizin değer kaybetmesi dolar için iyi midir? Dolar, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın 2 trilyon dolarlık koronavirüs teşvik planı üzerine art arda ikinci bir hafta da artış gösterdikten sonra gerçekten sormaya değer bir soru bu. Enflasyon için kanıtlanmış bir koruma olan altın ise Kasım ayından bu yana en kötü ikinci haftası için bir düşüş daha yaşadı.

Doların Cuma günkü rallisi, ABD Hazinesi’nin yıllık senet getirilerindeki – bu yılın başından beri dolar için katalizör oldu – gerileme göz önüne alındığında özellikle akıllara durgunluk vericiydi.

Kendi başına bir liman olduğu düşünülen Dolar Endeksi, günde %0,6 artışla 90,78’lik bir okuma gösterdi. Bazı döviz tüccarlarının söylediğine göre dolar, yıla 90’ın altında başladı ancak önümüzdeki hafta 91’in üzerine çıkabilir.

Karşıt yatırımcılığın son gurusu Sir John Templeton, geleneksel akıl satış çağrısı yaptığı zamanki satın alma eyleminin, kısa vadeli yatırımcıların endişelendiği konuların doğası gereği geçici ve düzeltilebilir olduğunu gösterdiğini söyledi. Ancak Sir John, son iki haftada dolarda olduğu gibi bireysel tüccarların aykırı hareket etmesinden söz ediyordu.

Elbette, 2020’de 3,13 trilyon dolarlık rekor bir rekor seviyeden sonra 2021 mali yılının ilk üç ayında ABD açığının %61 artmasıyla, dolarla ilgili “düzeltilebilir” hiçbir şey yoktur.

Biden, aklında birkaç teşvik planı olduğunu açıkça ortaya koydu ve bu, dönem bitmeden açığın çift haneli olabileceğini ortaya koyuyor. Yılın başından beri görüldüğü gibi döviz yatırımcılarına doları yükseltmeleri için ilham verecek çok az şey var.

Bununla birlikte doların yükselişinde ve altının düşüşünde muhtemelen “geçici” bir – veya iki – unsur var. Birincisi, Ekim ve Kasım ayları için toplamda %4,5 düşüşle doların aşırı satılması. Ancak bu altın için aynı değildi, Kasım ayındaki %5,6 kayıp Aralık’taki %6,4’lük artışın önüne geçti.

İkinci faktör ise daha ikna edici – Biden’in teşvik planları, Demokrat Partisinin komuta ettiği salt çoğunluğa rağmen Senato’da direnişle karşılaşabilir.

Bunun nedeni, teşvik tedbirlerinin hala bütçenin bir parçası olması ve Senato’daki 100 sandalyeden 67’sinin üst çoğunluğu olmadan, yalnızca en az 60 oyla geçersiz kılınabilen “uzlaşma” adı verilen bir sürece girmeleridir (Demokratların ve Cumhuriyetçilerin Senato’da şu an 50 sandalyesi ve Başkan Yardımcısı seçilen Kamala Harrris’in beraberliği bozacak ek bir oyu var).

Bu uzlaşma meselesi, Biden’in büyük teşvik çabalarının Senato ile özellikle de Cumhuriyetçi mali şahin Mitch McConnell ile kolayca kabul edilemeyeceği varsayımına yol açan şey.

Yine de üst düzey Senato Demokratı Chuck Schumer, iki partili sosyal yardım yoluyla bir dizi orta ölçekli teşvik paketi alabilir ve Biden’ın hedeflerine ulaşabilir. Bu durumda doların değer kaybedeceği yine de kesin. Döviz yatırımcılarının ve altın ayıların kaçırdığı şey bu.

Kısa altın-uzun dolar ticareti, geçen haftanın tamamını Fed’in genişlemeci para politikasında bir daralmaya gideceğine dair spekülasyonları reddetmekle geçiren Başkan Jay Powell da dahil olmak üzere Fed yetkililerini de görmezden geldi. “Taper tantrum” (Azaltım Krizi), tüccarların aklındaki en önemli şey, zira çoğu kişi merkez bankasının, Mart ayında salgın patlak verdiğinden beri sıfıra yakın faiz oranlarını tam olarak ne zaman artıracağını merak ediyor.

Ancak Powell da sorunlara yardımcı olmadı. “ABD ekonomisi hakkında iyimser olmak için pek çok neden var” ve “eski ekonomik zirveye çok yakında geri dönebiliriz” diyerek yatırımcılara karışık mesajlar gönderdi.

Bu, piyasalar için başka bir sorunu tetikledi: Covid-19 aşılarının yardımıyla ekonominin ne kadar hızlı toparlanabileceğini anlamak. Aşıdan bahsetmişken, bazı açılardan iki şehrin hikayesi gibi: New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, önümüzdeki hafta şehirdeki dozların biteceğini söylerken Florida’nın Tallahassee’si, Vali Ron de Santis’in emriyle aşıları hızlandırıyor. Bu arada ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, virüsün B.1.1.7 adlı yeni İngiliz varyantının Mart ayına kadar baskın olabileceğini söylüyor.

Üçüncü çeyrekteki toparlanmasına rağmen ABD ekonomisi, Covid-19 sebebiyle hastanede tedaviler ve ölümlerin son haftalarda yeni zirvelere ulaşmasıyla vahim durumda olmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, Ocak 2020’den bu yana kaydedilen 23 milyondan fazla vaka ve bunlardan en az 385.000 ölümle salgından en çok etkilenen ülke olmaya devam ediyor.

İstihdam cephesinde; ABD’de, koronavirüs yüzünden uygulanan ticari kilitlenmelerin zirvesi olan Mart ve Nisan 2020 arasında 21 milyondan fazla iş kaybı yaşandı. İyileşme yavaşlamaya başlamadan önce Mayıs’ta 2,5 milyon ve Haziran’da 4,8 milyon iş artışı kaydedildi. Hem Eylül hem de Ekim aylarında 700.000’den az iş artışı görüldü. Kasım ayında sadece 245.000 iş imkanı sağlanmışken Aralık ayında 140.000 iş kaybı yaşandı – Nisan ayından bu yana bu türde ilk düşüş.

İşgücü piyasasındaki zayıf eğilim 2021’de de devam etti. Bir önceki haftaya göre %23 artış ile – ve beş ayın en yüksek seviyesinde – 965.000 Amerikalı, 9 Ocak’a kadarki haftada işsizlik yardımı için başvuruda bulundu.

Powell, işgücü piyasasında “büyük bir durulma” olduğunu ve tek başına ücret baskılarının çok yakında daha yüksek enflasyon yaratabilecek veya destekleyebilecek seviyelere ulaşmasının mümkün olmadığını kabul ediyor.

“Ayrıca bakılması gereken diğer faktör de dünyadaki talep kıtlığı” dedi. “Gelişmiş birçok ekonomide, dünyanın dört bir yanında bu krizi başlatan, epey düşük seviyelerdeki negatif faiz oranları ve faiz artırımları için çok az politika alanı olması. Bütün bunlar bir süre aramızda olacak ve biliyorsunuz, ABD ekonomisi dünyanın geri kalanıyla güçlü bir şekilde bütünleşmiş durumda. Bu önemli olacak.”

Tüm bu karışımda biri çıkıp yine de soracak mı: Güçlü dolar ve zayıf altının temeli nerede?

Petrol cephesinde; en önemli ham petrol destinasyonu Çin’deki Covid-19 kilitlenmelerine ilişkin endişelerin, yurtiçinde yakıt stoklarını artırma endişelerine haftalarca direnen bir pazara vurmasının ardından ham petrol fiyatları Cuma günü bir ayın en yüksek seviyesinden %2’den fazla değer kaybetti.

Petrolün işlem gördüğü para birimi olan doların ani yükselişi, emtia alımını Euro ve diğer döviz sahipleri için daha az rekabetçi hale getirdi ve dolaylı olarak ham petrol talebini vurdu.

Altın Fiyatları & Piyasanın Geçen Haftası

ABD piyasaları, perakende satışlardan üretici fiyat endeksine, imalat ve tüketici duyarlılığına kadar her şey için üzücü olan Aralık rakamlarından dolayı Cuma kapanışına doğru kırmızı bir denizde çabaladı.

Şubat vadeli altın resmi seansı 21,50 dolar düşüşle 1.829,90 dolarda bitirdikten sonra Cuma günü nihai ticaretini 1.827,85 dolarda yaptı.

Hafta bazında 5,50 dolar kaybetti.

Ancak bir önceki hafta yaşadığı 59,70 dolarlık kayba eklendiğinde Kasım ayından bu yana en kötü iki haftasını yaşamış oldu.

Petrol Fiyatları & Petrolün Geçen Haftası

WTI Cuma günü resmi seansı 1,21 dolar düşüşle 52,36 dolarda bitirdikten sonra 52,06 dolardan işlem gördü. Bu, 18 Aralık’tan beri WTI’nın gördüğü en büyük tek günlük kayıptı.

Yine de haftayı 13 sent artışla kapattı.

Brent 54,84 dolar ile nihai işlemi yaptı. Cuma günkü resmi seansı 55,10 dolarda bitirdi.

Hafta bazında 89 sent kaybetti.

Çin, 10 ay içindeki en yüksek günlük Covid-19 vakası bildirdikten sonra Cuma günü karantina tedbirlerini artırdı.

Reuters’in aktardığına göre Rystad Energy’den Bjornar Tonnage, “Covid-19 salgınının yayılması yeniden sahneye çıkıyor ve yatırımcılar, Avrupa’nın uzun süreli kilitlenmesi ve Çin’deki yeni kısıtlamalar konusunda giderek daha fazla endişeleniyor” dedi. “Piyasa yapısal olarak yükseliş eğilimi gösteriyor ancak bu, ileriye dönük temellerin çok önüne geçiyor olabilir.”

ABD’de akaryakıt ürünleri, aylardır petrol kompleksinin en zayıf halkasıydı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’ne (EIA) göre 2,69 milyon varil artış beklentilerine kıyasla Ocak ayının ilk haftasında benzin stokları, 4,395 milyon varil yükseldi.

Dizel ve ısınma yakıtını da içeren distilat stokları, 2,67 milyon varil artış beklentilerine kıyasla 4,786 milyon varil artış gösterdi.

Önümüzdeki Haftanın Enerji Takvimi

Pazartesi, 18 Ocak

ABD piyasaları Martin Luther King tatilinde

Salı, 19 Ocak

Özel Cushing stok tahminleri

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu. 

Cuma, 22 Ocak

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA benzin stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor. 

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Feragatname: Barani Krishnan, herhangi bir pazarla ilgili analizine çeşitlilik getirmek için kendisi dışındaki bir dizi görüşten faydalanır. Hakkında yazdığı emtia veya menkul kıymetlerde pozisyon sahibi değildir.