Georgia seçimleri, teknolojide düşüş, ADP ve Suudilerin iyi niyet göstergesi – Piyasalarda neler oluyor?

georgia secimleri teknolojide dusus adp ve suudilerin iyi niyet gostergesi piyasalarda neler oluyor

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Demokrat Parti, Georgia seçimlerinin ikisini de kazanarak ABD Senatosu’nun kontrolünü yeniden almış görünüyor. Teknoloji vadeli işlemleri, Demokrat hükümet idaresinde daha yüksek vergilerle daha sıkı regülasyon korkuları üzerine büyük düşüş yaşadı. 10 yıllık Hazine verimleri, yüksek borçlanma beklentisi ile %1’i aştı; ADP istihdam raporu yayınlanacak ve Suudi Arabistan’ın aldığı aksiyonun ardından petrol 10 ayın yüksek seviyesinde işlem görüyor.

İşte 6 Ocak Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Georgia Senato seçimlerinde iki koltuk da Demokratların olmuş gibi görünüyor

Demokrat Parti, Cumhuriyetçi çoğunlukla geçen altı yılın ardından Senato’nun kontrolünü yeniden almaya hazırlanıyor. ABD TV ağları ve seçim tahmin servisleri, Raphael Warnock’in görevdeki GOP’lu (Cumhuriyetçi Parti) Kelly Loeffler’i yenerken Salı günkü diğer seçim sırasında Jon Ossoff da David Perdue’yü koltuğundan etme yolunda olduğunu söyledi.

Warnock’un zafer marjı yaklaşık 50.000 olarak tahmin edilirken Ossoff’un liderliği, %99’u sayılan oylarda 13.000’in biraz altındaydı.

Doğrulandığı takdirde sonuçlar Senato’yu 50-50 bölecek ve seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in karar oyu kullanmasına imkanı sunacak. Bu, yeni Başkan Joe Biden’in, kabinesini kurma işini ve mali politika planlarını kabul ettirmeyi kolaylaştıracağı anlamına gelecektir.

2. Borsaların Georgia seçimlerine tepkisi karışık

Georgia haberlerine piyasaların tepkisi karışık oldu. Avrupa ve Çin piyasaları, daha az çatışmalı bir ticaret politikası ve daha geniş bir maliye politikası beklentisi ile arttı.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri karışık seyretti. Yatırımcılar, yukarıdaki değerlendirmeler karşısında başta teknoloji sektörü olmak üzere daha yüksek vergi ve daha sıkı kurumsal regülasyon korkusu ile arada kaldı. Nasdaq %2,2 düşüş yaşadı. S&P 500 %0,4 kaybederken döngüsel ve finansal hisselerin daha yoğun olduğu Dow Jones, daha büyük teşvik harcaması beklentisi ile %0,2 yükseldi.

ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil verimi ise geçen yıl pandeminin patlak vermesinden bu yana ilk kez %1 üzerine yükseldi.

3. ADP istihdam verileri, Fed tutanakları ve düşüş yönlü revize edilen PMI’lar

Siyasetin dışında Çarşamba gününün veri takviminde başı, ADP’nin Aralık ayı işe alım rakamları çekiyor.

Özel sektörde net işe alımların, geçen ayın ortalarına doğru sadece 88.000’e yavaşlamış olması bekleniyor. Bu, hızla yayılan virüsün, çoğu eyalet ve şehrin yılın sonuna doğru daha sıkı kısıtlamalar uygulamasına yol açtığı Nisan ayındaki felaketten bu yana görülen en düşük seviye.

Bu eğilim Avrupa işletmelerine dair anketlerde de görünürdü. Euro bölgesi bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi, hizmet sektöründeki büyük düşüşler nedeniyle 49,8 puandan 49,1’e revize edildi.

Fed ise son politika tutanaklarını yayınlayacak.

4. Çin’in problemleri toplu tutuklamalar ve ödeme uygulaması yasağı ile büyüyor

Çin ile olan ilişkileri idare etme sorunları katlanarak artmaya devam ediyor. Ayrılacak olan Başkan Donald Trump, Alipay, Tencent Holdings’in WeChat’i ve QQ dahil olmak üzere ABD kuruluşlarının Çinli bir dizi ödeme uygulamasını kullanmasını yasaklayan bir kararname çıkardı.

Diğer yandan pandeminin kökenlerini araştırmak üzere Çin’de olması gereken Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) bir ekibi vize sorunlarını gündeme getirdi ve Pekin’in, virüsün Çin’deki ilk aşamasının ardında yer alan gerçeği öğrenmeye yönelik uluslararası girişimlere direndiği şüpheleri arttı.

Bunların üstüne Çinli yetkililer, geçen yıl ABD’nin Hong Kong otonomisini tanımaktan vazgeçmesine yol açan kapsamlı milli güvenlik yasası gereğince aralarında ABD vatandaşı olan Avukat John Clancey de olmak üzere Hong Kong’da demokrasi yanlısı 50’den fazla siyasetçiyi tutukladı.

5. Suudilerin ‘iyi niyet göstergesi’ ile petrol 10 ayın yükseğinde

Suudi Arabistan’ın, OPEC+ içindeki müttefik ülkelerin mevcut üretim seviyelerini korumasına veya Rusya ve Kazakistan örneğinde olduğu gibi hafif artışlar yapmasına olanak sağlayan bir anlaşma yaparak önümüzdeki iki ay boyunca günlük 1 milyon varil gönüllü üretim kesintisi yapacağını söylemesinin ardından ABD ham petrol fiyatları, 10 ay içinde ilk kez 50 dolar üzerine yükseldi.

ABD ham petrol %0,6 artışla 50,22 dolar olurken Brent %1,0 yükselişle 54,12 dolara ulaştı.

Avrupa ve diğer bölgelerde artan karantinalardan kaynaklı talepte yaşanan kısa vadeli zayıflıklara ilişkin bariz endişeler dışında Suudi Arabistan’ın bu “iyi niyet göstergesinin” motivasyonu bilinmiyor.

ABD hükümetinin verileri bugün yayınlanacak ve Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API), ham petrol stoklarında geçen hafta beklenenin üzerinde düşüş olduğunu gösteren rakamlarının ardından bu veriler de hissiyatı destekleyebilir.