Georgia seçimleri, yüksek yuan, OPEC+ çıkmazı – Piyasalarda neler oluyor?

georgia secimleri yuksek yuan opec cikmazi piyasalarda neler oluyor ffiZEMaZ

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Georgia Senato seçimleri yapılacak; Çin’in parası yuan, 15 yılın en yüksek seviyesinde sabitlendi; Almanya kısmi karantinanın süresini 6 hafta daha uzatacak. Sterlin, İngiltere’nin altı haftalığına tam karantinaya gireceğini duyurduktan sonra toparlanıyor. Amazon, JPMorgan ve Berkshire Hathaway ile olan sağlık bakımı ortak girişimini bitirirken OPEC ve Rusya, gelecek ay üretimi ne kadar artıracağına karar veremedi.

İşte 5 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Georgia seçimleri

Georgia eyaleti Senato’da iki koltuk için ikinci tur seçimlerini yapacak. Sonuç, ABD Senatosu’nu önümüzdeki iki yıl kimin kontrol edeceğini belirleyecek ve sonuç olarak ABD’nin mali politika gidişatını büyük oranda etkileyecek.

Piyasadaki iddialar, Cumhuriyetçi Parti’nin en az bir koltuğu elde ederek üst meclisteki elini güçlendireceğini gösteriyor.

 Bununla birlikte Başkan Donald Trump’ın hafta sonu yaptığı bir telefon görüşmesi ile eyaletteki GOP kuruluşuna yönelik saldırılarını artırmasından dolayı ihtimaller azaldı.

2. NYSE fikrini değiştirdi ve yuan ile Çin piyasaları yükseldi

Çin Halk Bankası, para birimini 2005 yılından beri en yüksek seviyede günlük olarak sabitlemeye hazırlanırken yuan en yüksek seviyesini gördü. Dünyanın geri kalanına kıyasla ekonomi hızla büyümeye devam ediyor.

New York Borsası’nın (NYSE) Çin’in en büyük Telekom şirketlerinden üçünü listeden çıkarma planından vazgeçmesiyle Şanghay Shenzhen CSI 300 endeksi de %1,9 artışla 13 yılın en yükseğine ulaştı. NYSE, Trump yönetiminden gelen bir kararname doğrultusunda listeden çıkarma sürecine başlama niyetini yeni onaylamıştı. Analistler bu durum karşısında şaşkına döndü.

3. Borsalar bir nebze yüksek açılacak; Amazon ilgi odağında

ABD hisse senedi piyasaları, 2021’in ilk işlem günündeki kayıplarını kısmen telafi ederek yüksek açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 71 puan yükselirken S&P 500 ve Nasdaq %0,3 yükseldi.

Pandeminin gidişatına dair endişeler ve Georgia seçimleriyle ilişkili belirsizlik nedeniyle üç nakit endeksi de yıla %1 üzerinde kayıp ile başlamıştı.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında ise daha birkaç yıl önce JPMorgan (NYSE:JPM) ve Berkshire Hathaway (NYSE:BRKa) ile birlikte gürültülü bir girişle kurulan ortak girişimini Pazartesi günü bırakan Amazon (NASDAQ:AMZN) var.

4. Almanya kısmi karantinayı uzatacak; tam karantina duyurusunun ardından sterlin toparlanıyor

Almanya, Ocak ayının sonuna kadar sosyal hayat ve iş hayatı üzerindeki mevcut kısıtlamaları artıracak. Bir gün öncesinde ise İngiltere hükümeti, enfeksiyon oranlarını kontrol altına almak için ülke genelinde altı haftalık bir karantina uygulamasını duyurdu.

Başbakan Angela Merkel, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin rotasını belirlemek için eyalet yöneticileri ile görüşecek. Ülke, geçen yılın sonunda ekonomisi üzerinde görece ılımlı kısıtlamalar uygulamıştı. Bu hafif dokunuş, mevsimsellikten arındırılmış işsizliğin Aralık ayında 10.000 artış beklentisi yerine 37.000 azaldığını gösteren rakamlara yansıdı. Kasım ayı perakende satışları da güçlüydü ve yıllık %5,6 artış yaşadı.

Euro, Pazartesi günü gördüğü 32 ayın yüksek seviyesi olan 1,2285 doların hemen altında yerini sağlamlaştırırken Başbakan Boris Johnson’ın yeni bir karantina duyurusu ile sterlin, %0,2 artarak 1,3600 dolara yükseldi.

5. OPEC+ çıkmazı, API stokları

Rusya ve OPEC, Şubat ayından itibaren üretimin ne kadar artırılacağı konusunda hala çıkmazda.

Reuters raporuna göre Pazartesi günü başarısız olan görüşmeler bugün de devam edecek. Rusya ve Kazakistan, günlük 500.000 varil üretim artışı için baskı yaparken OPEC, oybirliğine varmış gibi, Covid-19 vakalarında görülen son artışlardan dolayı talepte ortaya çıkan kısa vadeli zayıflık nedeniyle mevcut seviyeleri korumak istiyor.

Öte yandan da Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık ham petrol stok verileri bekleniyor.