GLOBAL PİYASALAR – Borsa / Döviz / Tahvil / Petrol / Altın

global piyasalar borsa doviz tahvil petrol altin gn8RUUUi

GDANSK, 11 Ocak (Reuters) – Asya borsaları, bu hafta açıklanması beklenen “trilyonlarca dolarlık” koronavirüs mali yardım paketi öncesinde tarihi zirvelerinde duraklarken ABD Hazine tahvil getirileri 10 ayın zirvesinde seyretti.

ABD’de başkan seçilen Joe Biden’ın bu hafta içerisinde büyük bir kısmı artırılacak borçlanmayla karşılanacak olan “trilyon dolarlık” koronavirüs yardım paketini açıklaması bekleniyor. Yatırımcılar bu paketle birlikte enflasyonun dünya çapında yükseleceğini fiyatlıyorlar. ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden alınması için yapılan çağrıları da yakından takip ediyorlar. Merkez Bankası’nın (Fed) daha fazla uzun vadeli tahvil alımına çekimser yaklaşmasıyla ABD’nin 10 yıllık hazine tavilleri US10YT=RR geçen hafta yaklaşık 20 baz puan yükselerek %1.12 seviyesine ulaştı ve Haziran ayından bu yana en büyük haftalık artışını kaydetti.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi .MIAPJ0000PUS geçen hafta %5 artarak rekor seviyeleri gördükten sonra bugün %0.2 geriledi.

Japonya’nın Nikkei endeksi .N225 Cuma gününü son 30 yılın zirvesinde kapattıktan sonra bugün resmi tatil nedeniyle kapalı.

Güney Kore borsaları .KS11 güne artışla başlasa da %1.5 eksiye döndü. Çin borsasındaki lokomotif hisseler .CSI300 yatay seyrediyor.

Döviz

Dolar ABD tahvil getirilerindeki sert yükseliş ve koronavirüs yardım paketinin dünyanın en büyük ekonomisini canlandıracağı beklentileriyle bugün de değer artışını sürdürürek son yılların en düşük seviyesinden yükselişe geçti.

Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları dolar karşısında %0.6’dan fazla gerileyerek bir haftanın en düşük seviyesini gördü. Euro ve sterlin %0.4 gerileyerek son iki haftanın en düşük seviyesinde.

Bitcoin BTC=BTSP %12 geriledi.

Dolar endeksi =USD son üç yılın zirvesini gördüğü Mart ayından beri %12 geriledi. Ancak şu anda geçen hafta gördüğü son üç yılın en düşük seviyesinden %1.3 yukarda işlem görüyor. Endeks bugün %0.1 yükselerek 90.418 seviyesinde.

Dolar, yuan CNY= karşısında %0.2 yükselerek 6.4864 yuan seviyesini gördü.

Petrol

Petrol fiyatları dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin’de artan koronavirüs vaka sayıları nedeniyle uygulamaya alınan seyahat yasakları ve Avrupa’da süren yasakların talep üzerinde baskı oluşturmasıyla geriledi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı LCOc1 %1.2 gerileyerek 55.34 dolardan işlem gördü.

ABD hafif ham petrolü CLc1 %0.8 gerileyerek 51.80 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Altın

Altın fiyatları doların ve ABD Hazine tahvillerinin yükselmesinin yarattığı baskı ile son işlem günündeki kayıplarını artırarak son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı XAU= gün içerisinde 1,816.53 dolar seviyesine kadar geriledikten sonra %0.7 ekside 1,835.60 dolar seviyesinden işlem görüyor. Cuma gününden bugüne altındaki kayıp %4.4 seviyesinde.

ABD altın vadeli işlemleri GCv1 1,835.60 dolar seviyesinde yatay seyrediyor.

Haberi çeviren: Halilcan Soran
Redaksiyon: Can Sezer