Görevden alma oylaması, TÜFE, Couche-Tard/Carrefour – Piyasalarda neler oluyor?

gorevden alma oylamasi tufe couche tardcarrefour piyasalarda neler oluyor CzhYyiAs

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Donald Trump, tarihte iki kez görevden alınacak ilk başkan olacak. Güçlü bir Hazine ihalesi ve Fed yetkililerinin daha güvercin tonu ile dolardaki artış yönlü düzeltme yarıda kesildi. Couche-Tard, Carrefour’u (PA:CARR) almak için görüşme halinde ve Visa, Plaid’i devralmaktan vazgeçti. Aralık ayı TÜFE rakamları ile resmi petrol stok verileri yayınlanacak.

İşte 13 Ocak Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Trump yeniden azledilecek

Bir kere suçlanmak talihsizlik olarak görülebilir. İkinci kez olması dikkatsizlik gibi görünüyor.

Donald Trump Çarşamba günü tarih yazacak. Temsilciler Meclisi, görev süresinin bitimine sadece bir hafta kala ikinci kez görevden almaya hazırlanıyor.

Geçen hafta Kongre binasına yapılan şiddetli saldırıyı kışkırtmasını savunduğu bir başka röportaj üzerine gittikçe artan sayıda Cumhuriyetçi Senatör Trump’a yöneldiğinden Senato’da mahkumiyet şansı da artıyor gibi görünüyor. Hem eski Çoğunluk Lideri Mitch McConnell hem de itibarlı Liz Cheney, birçok haberin gösterdiğine göre Trump’ı suçlu bulma lehinde oy vermeye açık.

2. Güçlü bir tahvil ihalesi ve güvercin Fed yorumlarının ardından dolar zayıflıyor; gözler TÜFE’de

Salı günkü bir Hazine ihalesine olan güçlü ilgi ve yılın sonunda varlık alımlarını azaltma sözlerine karşıt açıklamalar sonrası dolar ve 10 yıllık tahvil getirileri düştü.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, özellikle, parasal teşviki azaltmayı konuşmak için çok erken olduğunu söylerken Boston Fed’den Eric Rosengren, azaltma konuşmalarına çekilmeyi reddetti.

Tahvil getirilerinde bu hafta yaşanan hareketlilik, TÜFE verilerine biraz daha renk katacak. Analistler, yıllık temel oranın %1,3’e yükselerek Fed’in %2 hedefinin hala çok altında olmasını beklerken çekirdek TÜFE oranının ise %1,6’da kalması bekleniyor. Aydan aya değişim için beklenti ise %0,4 olması yönünde.

3. Borsalar sakin; Visa, Plaid teklifini geri çekiyor

ABD borsaları karışık bir açılışa işaret ediyor. Washington’daki siyasi mücadele ile gölgede kalan Salı seansında zayıf bir yükselme görülmüştü.

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq genel olarak sakin seyretti.

İlgi çekebilecek hisselar arasında S&P Global (NYSE:SPGI) tarafından satın alınma sürecinde olan IHSMarkit ve Salı günü yaptığı açıklama ile antitröst endişeleri nedeniyle Plaid’i devralmaktan vazgeçtiğini söyleyen Visa (NYSE:V) var.

Tesla (NASDAQ:TSLA) hisseleri de şirketin Hindistan’da tüzel kişilik kurmak için başvuru yaptığı haberleri ile desteklenebilir.

4. Couche-Tard, Carrefour’u almak için görüşmeler halinde

K Circle daa dahil olmak üzere birçok zincir mağazanın sahibi olan Kanadalı Couche-Tard, Fransa merkezli Carrefour’u, borçları dahil olmak üzere 30 milyar dolara satın almak için görüşme yürütüyor.

Bu alım ile Kanada’nın küresel mevcudiyeti önemli ölçüde artacak, özellikle de Carrefour’un son 20 yıldır büyük yatırımlar yaptığı Brezilya ve Arjantin gibi gelişmekte olan piyasalarda.

Geçen yıl Avrupa’nın çoğu gıda tedarikçisinden düşük performans göstermiş olan Carrefour hissesi, bu haber üzerine Paris’te %13 kazandı.

5. ABD stoklarındaki düşüş, petrol rallisini koruyor; gözler EIA verilerinde

Ham petroldeki ralli yavaşlasa da devam ediyor. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günkü raporunda, ABD ham petrol stoklarında art arda ikinci hafta için beklenenden daha büyük düşüşler yaşandığını gösterdi.

Hükümet verileri (EIA) ise her zamanki saatinde açıklanacak ve 2,27 milyon varil düşüş bekleniyor. API 5,6 milyon varil düşüş tahmin etmişti.

WTI %0,2 artışla 53,30 dolar olurken Brent genel olarak 56,59 dolarda değişmedi. Her iki gösterge de Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (IEA) bir yetkilinin, salgının dünya petrol talebinde beklenen zirveyi büyük ölçüde öne çekmediğini söylemesinden destek alarak 11 ayın yeni yükseklerine ulaştı.