Ons altın, dolardaki yükselişle son bir ayın en düşük seviyesine geriledi

ons altin dolardaki yukselisle son bir ayin en dusuk seviyesine geriledi qVCXIOBu

Investing.com – ABD’de pandemi sonrası en sert düşüşü yaşayan istihdam sektörü ülkenin daha fazla mali teşvike ihtiyacı olduğunu gösterdi. 20 Ocak’ta görevi devralacak Başkan Biden ise Perşembe günü büyüklüğü trilyon dolar olacak paketi açıklayacaklarını söyledi. Pandemi sürecinde hükümet de merkez bankası da rekor seviyede destekler sundular, ancak salgının devam ediyor olması ve ABD’de can kayıplarının da zirve yapmasına bağlı süren tedbirler işletmelere daha fazla yardım gerektiriyor.

Teşviklerin uygulandığı süreçte yükselişine devam eden altın ise bu defa bu haberden olumlu etkilenemedi. Altın hem teşvik hem de kötü gelen ABD verilerine karşın ay başındaki kazançlarını silerek haftalık bazda sert kayıp verdi. Sebebi ise ABD ekonomisinin teşviklerin ardından beklenti üzerinde büyüme göstereceği ve enflasyonun artacağı beklentileri ile 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş. Tahvillerdeki yükselişe bağlı dolar göstergesinin de 90,50 üzerine çıkmasıyla ons fiyatı bugün Asya seansında 1.817 dolar seviyesine gerileyerek 2 Aralık sonrası en düşük seviyeyi gördü. Avrupa seansı sonrasında 1.855$ seviyesine çıkan fiyat son saatte 1.845 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatlarında bu hafta teşvik paketine dair haber akışı ve tahvillerdeki beklentiye bağlı fiyatlamanın etkili olması beklenirken günlük kapanışların 1.850$ altında olması durumunda ise satış baskısının artabileceği ön görülüyor.

Yurt içinde onstaki düşüşle 431 TL’ye kadar gerileyerek 12 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gören gram fiyatı, dolardaki güçlenmeyle kurun 7,45 üzerine çıkmasının etkisiyle 442 TL’ye yükseldi. Doların küresel piyasalarda yükselmesine ilk tepki gelişen ülke paralarında oldu ve peso, rand, ruble ile TL tarafında %1 üzeri değer kaybı yaşanıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy