Ons Altın hafta başındaki kazancını koruyamadı

ons altin hafta basindaki kazancini koruyamadi cUCFt6SS

Investing.com –  2020’de rekor seviyelere çıkan ve yılın son aylarında ise yatay seyir izleyen ons altın, 2021’e hızlı başladı, ancak haftanın devamında kazançlarını silerek negatif bölgeye geçti.

Demokratların Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’daki sandalye sayısını belirleyen Georgia seçimleriyle 1,960$ seviyesine çıkan fiyat, hemen ardından hem AB’nin Moderna aşısına onay vereceği ve ABD’de verim getiri eğrisinin dikleşmesine paralel doların yükseleceği kaygısıyla kazançlarını sildi. Çarşamba günü %2 düşen ve dün de kaybına devam eden kıymetli metal, bugün de %1 üzeri kayıpla 1,877$ seviyesine geriledi. Son saatte fiyat 1,890$ seviyesinden geçiyor.

Pandemi nedeniyle başlayan arz sıkıntısının özellikle gıda fiyatlarında yükselişe neden olacağı, ABD’de de enflasyonun yükseleceği tahminleriyle getiri eğrisi çıkarken tahvil faizlerinin %1’i aşmasıyla doların da hareketleneceği ön görülüyor.

Hafta içinde 89,20’ye kadar gerileyerek 2,5 yılın dip seviyesine inen ABD Dolar Endeksi, dün ve bugün yükseliş yaşıyor. Çok kan kaybeden endekste kademeli olarak 92,0 ve 95,0 seviyeleri önemli seviyeler olarak izleniyor. Bu hafta içinde endekste yükseliş görülse de haftanın genelinde henüz negatif bölgede. Bugün açıklanacak istihdam verisinde sert bir düşüş olmaması durumunda endeksin gün içinde gerilemesi beklenmiyor.

Beklentiler ve fiyatlamalar ile düşüşe geçen ons altında haftalık kapanış seviyesi olarak 1,880$ destek seviyesi görülüyor. Başkanlık seçimleri sonrası atakları sınırlı kalan alımlarda ise trendin hızlanması için 1,965$ ise önemli direnç görülüyor. Bu aralıktaki seyrin korunmasıyla devam eden trendde bozulma düşünülmüyor.

Yurt içinde ise USD/TRY kurundaki düşüşle 440 TL’ye gerileyen gram altın fiyatı bu hafta onstaki atakla 466 TL ara direncini test etti, ancak fiyat tekrar 445 TL’ye geriledi. Kısa vadede kurda sınırlı ataklar olmasına karşın onsun kazançlarını geri vererek düşmesiyle gramın da bir süre daha 440 TL-466 TL aralığını koruması bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy