Pazarda ‘tam kapanma’ bereketi

pazarda tam kapanma bereketi ELbOSwGu

DUYGU ERDOĞAN  – Tam kapanma döneminde semtlerdeki meyve sebze pazarlarının kurulamaması nedeniyle üretici bölgelerde pek çok ürün çiftçinin elinde kalmıştı. Hem üreticinin mağduriyetini gidermek, hem de tüketicinin yürüyüş mesafesinde meyve sebze alışverişini yapabilmesi için bu dönem boyunca cumartesi günlerinde pazarların kurulmasına karar verildi. İlk cumartesi pazarları ise dün açıldı. Tüketicilerin yoğun ilgisiyle karşılaşılan pazarlar, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında kontrol edildi. Pazarlarda belediyelerin zabıta görevlileri de bulunurken, esnaf ve tüketicilere tedbirlere uyulması konusunda hatırlatmalar yapıldı.

‘Keşke fazla alsaydım’

İstanbul Kağıthane’de bir semt pazarına gelen Melahat Ödemiş, pazarların kurulmasına sevindiklerini belirtirken, bir dahaki pazar kurulana kadar bir haftalık meyve sebze alışverişini yaptığını söyledi. Ödemiş, “On gündür hep marketten aldık ama istediğim ürünü bulamadım. Hem pahalı, hem de çok azdı. Şimdi tüketeceğimizin hepsini pazardan alıyorum. Dün manav reyonunda 9 liraya aldığım domatesi 4 liraya aldım” dedi. Pazarcı Halil Doğan ise talebin daha az olacağını düşünerek hâlden az ürün aldığını söyledi. Doğan, “Ama şimdi ‘keşke iki katını alsaymışım’ diyorum. Daha sabah olmasına rağmen çok iyi bir ilgi vardı” diye konuştu.

Sebze bol, meyve az

Kapanma dönemi öncesi kurulan pazarlar ve bu süreçteki market fiyatları ile kıyaslandığında kurulan pazarlarda sebze fiyatlarında düşüş, meyvede yüksek fiyatlar görüldü. Daha önce pazarda 7-8 lira, markette ise 8-12 lira arasında değişen domatesin kilo fiyatı cumartesi pazarında 3-4-5 lira arasında çeşitleniyordu. Markette 6-8 lira, önceki pazarlarda 4 lira olan salatalık kilosu ise 3 lira idi. Önceki pazarlarda 5-6, markette 8 lira olan patlıcan ise 3-4 liraya satıldı. Taze fasulye 8-10 lira, sivribiber 8-10 lira, patates 2.5 lira, soğan 2-2.5 lira arasında değişen fiyatlarla pazarda bulunuyordu.

Meyvelerde ise hem çeşit az, hem de fiyat yüksekti. Çilek 12-15 lira, erik 15 lira, kayısı 20 lira, yenidünya 15 liraya satıldı. Elma türleri ise 3-5 lira arasında değişen fiyatlarla tezgahta yer aldı. Pazarcılar, özellikle çilek ve erikte bu yıl tüketimin de genellikle üretici bölgeler ağırlıklı yapıldığını kaydetti.