Petrol düşüşte; Artan Covid-19 vakaları ile yakıt talebi korkuları da artıyor

petrol dususte artan covid 19 vakalari ile yakit talebi korkulari da artiyor

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Dünya genelinde artan Covid-19 vaka sayıları, yakıt talebine ilişkin endişelere de katkı sunarken Salı günü petrol, Asya sabahında düşüş yaşadı. Ancak ABD ham petrol stoklarında düşüş olduğu beklentisi, petroldeki kayıpları sınırlamaya yardımcı oldu.

Brent %0,13 düşüşle 55,59 dolar olurken WTI %0,06 kayıpla 52,22 dolara düştü. Her ikisi de 50 dolar üzerinde seyretti.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre dünya genelindeki vaka sayısı 90,8 milyonu geçti. Covid-19 aşılarını temin etmek ve yaymak için dünya çapındaki mücadele devam ederken bazı ülkeler, virüsün yayılmasını önlemek adına ya mevcut karantina tedbirlerini genişletti ya da tekrar tedbir uygulamaya başladı.

Axi kıdemli küresel pazar stratejisti Stephen Innes, ABD’den gelecek artırılmış ekonomik teşvik beklentisine işaret ederek “Çin’deki virüs kontrol altında olduğu sürece piyasanın fiyatlarda dün yaşanan mütevazı bir düşüşün, radar ekranında bir aksaklık olduğu sonucuna varmak için aceleci olacağını düşünüyorum” dedi.

20 Ocak’ta yönetimi ile yemin edecek olan seçilmiş Başkan Joe Biden, “trilyonlarca” dolar değerinde teşvik tedbiri sözü verdi.

Diğer yandan Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol verileri için tahminler, art arda beşinci haftada da düşüş göstermesi yönünde. Geçen hafta yayınlanan veriler, 1,663 milyon varil düşüş göstermişti. Yatırımcılar şimdi API verilerini bekliyor.

Bununla birlikte Goldman Sachs (NYSE:GS), Brent için ilk başta 65 dolar seviyesine yılsonunda ulaşılacağını söyledikten sonra bu seviyeye 2021 yazında varabileceğini öngörüyor. Yatırım bankası bu hareketin, Suudi Arabistan’ın duyurduğu ek kesinti kadar Beyaz Saray ve Kongre’nin Demokrat kontrolüne geçişi ile de yönlenmesini bekliyor.