Petrol düşüşte, sürekli artan Covid-19 vaka sayısı, yakıt talebi endişelerini artırıyor

petrol dususte surekli artan covid 19 vaka sayisi yakit talebi endiselerini artiriyor 5PAjmEC4

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Petrol Perşembe günü Asya’da geriledi. Yatırımcılar, ABD ham petrol arzında art arda beşinci haftada yaşanan düşüş karşısında şimdiye kadar görülmemiş şekilde artan Covid-19 vakaları ile yakıt talebine olan etkisini tartıyor.

Brent %0,16 düşüşle 55,97 dolar olurken WTI %0,15 düşüşle 52,83 dolara düştü. Her ikisi de 50 dolar üzerinde seyretti.

Axi kıdemli küresel pazar stratejisti Stephen Innes, Reuters’e yaptığı açıklamada “petrol piyasasının cızırtılı yükselişi, muhtemelen daha güçlü dolar ve her yerde mevcut olan benzin arzının buharlaşan ABD ham petrol stoklarını telafi etmesiyle bir ara verdi” dedi.

Çarşamba günü Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA), ABD ham petrol arz raporunu yayınladı ve 8 Ocak ile biten hafta için 3,247 milyon varil düşüş gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler 2,266 milyon varil ile daha düşük olsa da bir önceki hafta yaşanan 8,010 milyon varillik düşüş bu haftadan daha yüksek olmuştu.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verileri, 5,821 milyon varil düşüş gösterdi.

EIA verileri ayrıca rafinerilerin üretimini 2020 Ağustos’undan bu yana en yüksek seviyeye çıkarmasından dolayı benzin ve distile stoklarda artış olduğunu gösterdi.

Covid-19 cephesinde ise Çin, kuzeydoğudaki Heilongjiang bölgesindeki yeni vaka sayısının neredeyse üçe katlanarak 10 ay içindeki en büyük günlük artışı yaşadığını raporladı. Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan ülkedeki salgın, Şubat ayındaki Çin Yeni Yılı öncesinde artan tehdidin altını çiziyor.

Avrupa’da da Covid-19 aşı dağıtımlarının etkisinin, iki üç ay daha görülmesi beklenmediğinden ilk olarak güneydoğu İngiltere’de Eylül 2020’de görülmüş olan B177 varyasyonunu kontrol altına almak için daha sıkı ve daha uzun karantina tedbirleri uygulamaya başlayan ülkeler var.

Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (IEA) bir yetkilinin Reuters’e verdiği demece göre petrol üreticileri, COVID-19 aşılarının hızı ve tepkisi gibi faktörlerin görünümü bulanıklaştırmasından dolayı arz ve talebi dengeleme konusunda emsalsiz bir zorluk ile karşı karşıya.

Ancak ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’in açıklaması beklenen ek teşvik tedbirleri, kayıpların az olmasını sağladı.

Fiyatları destekleyen bir gelişme de Suudi Arabistan’ın, bazı Asyalı alıcıların Şubat yüklemeli ham petrol arzını dörtte bir oranında azalttığının bildirilmesi oldu.