Petrol OPEC+ draması ve yakıt talebi endişeleri üzerine düşüşte

petrol opec dramasi ve yakit talebi endiseleri uzerine dususte Oj4iFaCW

Yazar: Gina Lee

Investing.com – OPEC+ Şubat üretimi üzerine çıkmaza girmiş görüşmelere devam ederken petrol Salı günü Asya’da düşüş yaşadı.

Brent %0,23 düşüşle 50,97 dolar olurken WTI %0,15 kayıpla 47,55 dolara geriledi.

Brent ve WTI sözleşmeleri önceki seansta %1’den fazla kayıp yaşadı. OPEC+, üyelerin Şubat petrol üretim seviyeleri konusunda anlaşamaması üzerine Pazartesi günkü Ortak Bakanlıklar İzleme Komitesi ile 13. OPEC ve OPEC Dışı Bakanlıklar Toplantısını uzatmak zorunda kaldı.

Dünya genelinde Covid-19 vakalarının artmaya devam etmesi ve daha çok ülkenin kısıtlama tedbirleri uygulaması ile yakıt talebi endişeleri devam ediyor. Başbakan Boris Johnson’ın Pazartesi günü yeni ve daha sıkı karantina emri vermesi ile İngiltere tedbirleri artıran son ülke oldu.

Birçok ülkenin yeni karantina uygulamayı düşünmesi ile Suudi Arabistan üretim artışına karşı çıkarken Rusya, yakıt talebindeki iyileşmeye işaret ederek artış lehinde oldu.

Görüşmeler bugün devam edecek ancak bazı yatırımcılar, Covid-19’un yeni B177 türünün küresel ekonomik toparlanmaya olan etkisinden daha çok endişe duyuyor.

Rystad Energy petrol piyasaları analisti Louise Dickson Reuters’e yaptığı açıklamada “OPEC+ draması son petrol fiyatındaki düşüşleri kesinlikle etkiliyor ancak muhtemelen daha kötüsü, yeni türün ekonomik aktivite ve seyahate olan bilinmeyen etkisi. Her iki faktör de kış tatillerinden sonra gecikmiş bir mini fiyat düzeltmesini garanti eder” dedi.

Diğer yandan İran’ın Devrim Muhafızları Birlikleri’nin Pazartesi günü Körfez’de bulunan Güney Kore bayraklı bir tankere el koyarak mürettebatı alıkoymasının ardından fiyatlar destek gördü. Tahran ve Seul arasındaki gerilim, ABD yaptırımları yüzünden Güney Kore bankalarında dondurulan 7 milyar dolardan fazla İran fonu meselesi üzerine artıyordu.

Güney Kore dışişleri bakanı Kyung Wha Kang, tankeri bırakmalarını sağlamak için diplomatik girişimler yapmakta olduğunu söyledi. Bakan, dışişleri bakan yardımcısı Jong Kun Choi’nin planlandığı gibi Pazar günü Tahran’ı ziyaret edip etmeyeceği üzerine düşünüyor.

Yatırımcılar Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bugün yayınlanacak olan ABD ham petrol arz verilerinin yayınlanmasını bekliyor.