Petrol yüksek, Suudi Arabistan’ın üretim kesintisi desteği sürüyor

petrol yuksek suudi arabistanin uretim kesintisi destegi suruyor yUPf1iXp

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Artan Covid-19 vakaları ve kısıtlayıcı tedbirlerden dolayı yakıt talebindeki düşüşlere dair endişelere rağmen Suudi Arabistan’ın gönüllü üretim kesintisi sözü piyasayı desteklerken petrol Cuma günü Asya’da yükseldi.

Brent %0,31 artışla 54,55 dolar ve WTI %0,33 yükselerek 51 dolara ulaştı. Her ikisi de bu hafta için %5 civarı artış yaşadı ve 50 dolar üzerinde seyretti.

Suudi Arabistan Şubat ve Mart ayılarında günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisi yapacak. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı, OPEC+’nın Ortak Bakanlıklar Komitesi ve 13. OPEC ve OPEC Dışı Bakanlıklar Toplantısı’nın ardından tek taraflı bir söz verdi.

Emtia brokeri Fujitomi Co’da kıdemli analist olan Kazuhiko Saito Reuters’e yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan’ın sürpriz üretim kesintisi sözü üzerine petrol piyasalarının Şubat’a doğru boğa hissiyatında kalması bekleniyor” dedi.

Seven North Sea ham petrol kargoları, Suudilerin sürpriz üretim kesintisinin ardından daha az arzı yansıtabilecek bir rakamla Perşembe günü Platts tarafından yürütülen bir ticaret penceresinde alınıp satıldı.

Kazuhiko Saito uyardı: “Covid-19’u kontrol altına almak için uygulanan daha geniş çaplı kısıtlamalar nedeniyle ABD’de ve dünyanın diğer bölgelerinde benzin ve diğer yakıtlarda görülen daha yavaş talep üzerine endişeler, artışları sınırlayabilir.”

Hızla artan Covid-19 vakaları nedeniyle dünya genelinde kısıtlayıcı yeni tedbriler görülmeye devam ediyor. Avustralya’nın en büyük üçüncü şehri Brisbane, günün ilerleyen saatlerinde başlayacak 3 günlük bir karantina uygularken Japonya, Perşembe günü Büyük Tokyo bölümünde acil durum ilan etmeyi düşünüyordu. Çin beş ay içindeki en büyük günlük artışı raporlarken ABD de günlük ölüm sayısında 4.000’i geçti.

Petrole destek veren diğer gelişme, Wall Street öncülüğünde küresel piyasalarda görülen iyimser hissiyat oldu. Demokratların kontrolündeki yeni hükümetten, ABD ekonomisini desteklemek için büyük miktarda harcama yapılıp borç alınması beklentisi içinde hisse senetleri rekor seviyelere yükseldi.