Petrol yüksek, Suudilerin “Yılbaşı Hediyesi” mutlu etmeye devam ediyor

petrol yuksek suudilerin yilbasi hediyesi mutlu etmeye devam ediyor OpLW28cn

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Suudi Arabistan’ın sürpriz bir şekilde Şubat ayından itibaren gönüllü olarak günde 1 milyon varil üretim kesintisi yapacağı sözü ile petrol Çarşamba günü Asya’da yükseldi.

Brent %0,56 artarak 53,83 dolar olurken WTI %0,18 artarak 50,02 dolara ulaştı. Her ikisi de 50 dolar üzerinde seyretti.

Suudi açıklaması, OPEC+’nın Ortak Bakanlıklar İzleme Komitesi toplantısının ikinci gününü ve 13. OPEC ve OPEC Dışı Bakanlıklar toplantısını bitirmesi ile yapıldı. Pazartesi günü üyelerin Şubat üretimine karar verememesinden dolayı toplantılar bir gün uzatıldı.

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, üretim kesintisini duyurduktan sonra Bloomberg’e yaptığı açıklamada “piyasaya sahip çıkmak gibi bir sorumluluğumuz var ve gerekli tüm aksiyonları alacağız. Bunu defalarca söyledim, hatta kimsenin bizim kararlılığımıza karşı bahse tutuşmamasını tavsiye ettim” dedi.

“Dinleyenler şimdi meyvelerini topluyor. Peki ya diğerleri? Ah vah etmeleri ile iyi şanslar.”

Toplantılarda ulaşılan OPEC+ anlaşmasına göre diğer üreticiler ya mevcut üretim seviyelerini koruyacak ya da kademeli artışlar yapacak. Rusya ve Kazakistan, Şubat ve Mart ayılarında üretimlerini günlük toplam 75.000 varil artıracak.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Suudilerin sözünü “tüm petrol sanayisi için harika bir Yılbaşı hediyesi” olarak tanımladı. Ancak OPEC+, üretim planlarını belirlemek için aylık olarak toplandığından karmaşık talep görünümü ile karşı karşıya olmaya devam ediyor. Covid-19 vakalarında görülmemiş artışlar, daha katı tedbirlere yol açarak yakıt talebi endişelerini artırıyor. İngiltere Pazartesi günü yeni bir ulusal karantina duyururken Almanya da karantina süresini uzatarak kısıtlamaları sıkılaştırdı.

Yine de petrol fiyatları, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol verileri sonrasında yükseldi. Veriler, 1,663 milyon varil düşüş gösterdi. bu rakam Investing.com tarafından derlenen 1,5 milyon varil düşüş beklentisinin üzerinde olsa da önceki hafta görülen 4,785 milyon varil düşüşten az.

Yatırımcılar şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) gün içinde paylaşılacak olan ham petrol arz verilerini bekliyor.