Trump’a baskı, Fed konuşmaları, Merkel’in karantina uyarısı – Piyasalarda neler oluyor?

trumpa baski fed konusmalari merkelin karantina uyarisi piyasalarda neler oluyor

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Meclis, Başkan Yardımcısı Mike Pence’e Donald Trump’ı görevden alma çağrısı için oylama yapacak. Görevi kötüye kullanma üzerine bir oylama, Pence’in reddettiği durumda Çarşamba günü gerçekleştirilmek üzere planlandı. Angela Merkel, Almanya’nın 10 hafta daha karantinaya ihtiyacı olabileceği konusunda uyarırken bir dizi Fed konuşması ile tahvil alımlarının azaltılmaya başlamasına ilişkin düşüncelere ışık tutulacak. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık petrol verilerini paylaşacak.

İşte 12 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Demokratlar Trump’ı azletmeye hazırlanıyor

FBI, Joe Biden’in başkanlık yemini edeceği gelecek hafta ABD’de silahlı protestolar ve olası şiddet olayları konusunda uyardı.

Meclis Demokratları, Başkan Yardımcısı’nın Anayasa’nın 25. Yasa Değişikliği uyarınca Başkan Donald Trump’ı görevden alma çağrısını ertelemesinin ardından Trump için bir azil süreci başlatmaya hazırlanıyor. Pence’i resmi olarak aksiyon almaya çağırmak için bugün bir oylama olacak, görevden alma üzerine oylama da muhtemelen Çarşamba günü gerçekleşecek.

Öte yandan sağ kanat sosyal medya sitesi Parler, Bulut birimi AWS’li hizmetlerine ev sahipliği yapmayı reddettiği için Amazon’u (NASDAQ:AMZN) dava edeceğini söyledi. Pazartesi günü Facebook da Kasım seçiminden sonra Trump tarafından yaygınlaştırılan “Hırsızlığa Son Ver” sloganını içeren tüm içerikleri kaldıracağını duyurdu.

2. Fed yetkilileri, tahvil alımlarının yıl sonunda azaltılabileceğini ima etti

Bir dizi Fed yetkilisi, yılın sonuna doğru tahvil alımlarını azaltma fikrine açık olduklarını belirtti. Richmond Fed Başkanı Tom Barkin, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, yaptıkları konuşmalarda dördüncü çeyrekten itibaren teşviklerin azaltılabileceği konusunda açık olduklarını dile getirdiler.

10 yıllık Hazine verimi bu haber karşısında daha da yükselerek yıl için yeni bir yüksek seviye olan %1,16’ya çıktı. Bu, Euro ve diğer dövizler karşısında doları destekledi.

Salı günü de Bostic ile başlamak üzere bir dizi Fed konuşması olacak. Ardından Lael Brainard, Bostic ve Kaplan, Loretta Mester ve Esther George konuşma yapacak.

3. Borsalar toparlanacak; gözler Steris/Cantel birleşmesinde

ABD borsaları hafif artışlarla açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 76 puan artarken S&P 500 %0,3 ve Pazartesi günü en büyük kaybı yaşayan Nasdaq %0,4 yükseldi.

İlgi odağında olması muhtemel isimler arasında, yine, artık özgür konuşma ve nefret söylemi üzerine yeni bir kültür savaşının doğrudan ortasında olan sosyal medya şirketleri var. Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre şirket evliliği görüşmeleri yapan medikal cihaz üreticileri Cantel ve Steris de ilgi çekecek.

4. Almanya karantinayı 10 hafta daha uzatmayı düşünüyor; Çin salgınının yatıştığı bildirildi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ilk çeyreğin tamamı için Covid-19 karşıtı tedbirlerle virüsü kontrol altına almasını garantileyecek şekilde ülkedeki karantinayı 10 hafta daha uzatmayı düşünüyor.

Almanya’nın enfeksiyon oranları son günlerde azalsa da pandemiyi kontrol altına almak için batının genelinden daha iyi iş çıkaran bir hükümeti memnun etmeye yetecek kadar hızlı değil. ABD nüfusunun yaklaşık dörtte birine sahip olan Almanya, ABD’deki 376.000 ölüme kıyasla sadece 41.000 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Öte yandan Çin’in Hebei bölgesindeki yeni enfeksiyon oranlarında düşüş bildirildi ve Covid-19’un yeni varyantının yayılması konusundaki endişeleri yatıştırdı. Diğer yandan Japonya’nın Başbakanı Suga, Tokyo’daki olağanüstü halin Osaka ve Kyoto gibi diğer vilayetlere kadar genişletilebileceğin işaret etti.

5. API stokları öncesinde petrol yükseliyor

ABD’deki aşılama sürecinin hızlanmasından tutun da Hindistan’daki hava yolculuğunda toparlanma beklentilerine ve Çin’deki (son aylarda talep konusunda bulunmaz bir aydınlık) karantina korkularının azalmasına kadar bir dizi faktörün toplam desteği ile ham petrol fiyatları 11 ayın yükseğine ulaştı.

WTI %1,4 artışla 53,01 dolar olurken Brent %1,5 yükselişle 56,51 dolara ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD ham petrol stoklarına dair haftalık raporunu yayınlayacak. Geçen haftanın rakamları, Suudi Arabistan ithalatının nadir yokluğu ile taçlanmıştı.