Yurt içinde altın fiyatları yılın en yüksek seviyesine çıktı

yurt icinde altin fiyatlari yilin en yuksek seviyesine cikti bSRzzen1

Investing.com – ABD’de enflasyonun erken bir faiz artışına gidilecek hızda artmayacağı beklentisini destekleyen tarım dışı istihdam verisinin ardından dolardaki zayıflama ile hem borsalar hem GOP’lar hem de emtia tarafında yükseliş var.

Geçen haftayı yükselişle tamamlayan ons altın, yeni işlem haftasında da yükselişle başladı ve fiyat Cuma günü görülen 1.843 dolara doğru yükselmeye devam ediyor. Son yılların en kötü ilk çeyrek performansını gösteren ons, Nisan’da %3 değer kazanmasının ardından Mayıs ayının ilk yarısında da %4 primlendi ve sene başı kaybını %3’e düşürdü.

Pandemi yılı olarak kabul edilen 2020’deki daralmanın ardından 2021’de ABD’nin hızlı bir büyüme göstermesi bekleniyor. İç talebe küresel gıda ve enerji fiyatlarındaki yükselişin de eklenmesiyle enflasyonun yıl içinde yüksek kalması bekleniyor. Fakat bu beklentilerde ölçü olarak kabul edilen yükseliş hızının sanılan kadar fazla olmayacağı algısı istihdam sonrası kuvvetlendi. Böylelikle son aylarda baskı altında kalan altın da atağa geçti. Yakın vadede altının pozitif görünümünü koruması beklenirken 1.858 dolar ise en yakın direnç olarak takip ediliyor.

Onsa göre çok daha hızlı atak gösteren gümüş ayın ilk 10 gününde %7’ye yakın yükselerek 25.80 dolardan 27.83 dolara çıktı. Gümüşte 28.0 dolar seviyesi önemli direnç olarak görülüyor.

Emtiadaki yükselişin etkisiyle 490 TL’ye çıkan gram, Kasım sonrası zirve seviyede ve sene başı getirisi de %8’e yaklaştı. USD/TRY kurunun 8,0 seviyesi üzerinde tutunması ve 8,35 denemeleri yapmasına ek onsun da yükselişini hızlandırmasıyla gram altın yıl içi en yüksek seviyeye çıktı. 492 TL ve 500 TL aralığı fiyatta direnç bölgesi olarak izleniyor. Serbest piyasada Cumhuriyet altını 3 bin 209 liradan Çeyrek altın 805 liradan satılıyor.

ABD’deki önemli göstergelerin enflasyon endişesini yatıştırması ile piyasalarda dolar negatif fiyatlama var ve ayın devamında gelecek verilerdeki değişim bu fiyatlamanın devamı için oldukça önemli görülüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy