‘150 bin Suriyeliye vatandaşlık verildi’

150 bin suriyeliye vatandaslik verildi mAufGSlI

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Açıkel’in hazırladığı raporda, özetle şu tespit ve değerlendirmeler yer aldı:

AKP, Türkiye’yi Avrupa’nın kıyısında büyük bir mülteci kampına dönüştürdü. Resmi veriler, Suriyeli göçmen sayısını 4 yıldır 3.6 milyona sabitledi; ancak yardım edilen toplam Suriyeli sayısı 10 milyona yakın. 2020 verilerine göre 150 bin kadar Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık verilmiştir.

Ülkemizde yaklaşık 1.3 milyon Suriyeli göçmenin iş yaşamına dahil olduğu tahmin edilmekte. Buna karşılık çalışan Suriyeli göçmenlerin yalnızca 50 bini kayıtlı çalışan. Dolayısıyla 1 milyon 250 bin civarında Suriyeli sigortasız, güvencesiz ve gelir vergisi ödemeden çalışmaktadır.

Üniversitelere sınavsız yerleşen ve yüzde 71’i burs alan Suriyeli öğrenciler, haksızlık duygusu yaratıyor. Anketlerde vatandaşların Suriye krizinden memnuniyetsizliği artıyor, hükümetin kötü yönetiminin faturası mültecilere yöneliyor.

Türkiye tüm Ortadoğu’ya giden Suriyeli göçmen sayısının iki katından fazla Suriyeli göçmene ev sahipliği yapmakta ve bu yükü üstlenmektedir.

Nisan 2021 itibarıyla Türkiye’nin Suriyeli göçmenler için harcadığı toplam miktar bilinmemekte, ancak 50 milyar dolar düzeyine ulaştığı tahmin edilmektedir.