Artık Örtülü Reklam Yok: Sosyal Medya Fenomenlerine Reklam Düzenlemesi

artik ortulu reklam yok sosyal medya fenomenlerine reklam duzenlemesi qfyRVVJL

Sosyal medya fenomenleri için reklam düzenlemesi geldi. İspatsız iddia, doktorlu tanıtım ve örtülü reklam yasaklandı.

s 2a58066fc3415d5843eea369ca35851cb878187e

Son dönemlerde popüler olma çabaları ve kazançlarıyla dikkat çeken sosyal medya fenomenleri için reklam düzenlemesi geldi. 

Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre, Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre, sosyal medyada örtülü reklam yapılamayacak. Reklam verenden maddi kazanç, ücretsiz ya da indirimli mal veya hizmet sağlandığı paylaşımlarda, “Bu ürünleri reklam verenden hediye olarak aldım”, “ürünleri bana gönderdiği için reklam verene teşekkürler” gibi ifadelere yer verilecek.

Fenomenler, henüz denemedikleri bir ürüne ilişkin, onaylama anlamına gelecek şekilde paylaşım yapamayacak. Bir üründen bahsederken mevzuata aykırı şekilde sağlık özelliğini vurgulayamayacak, ispatı mümkün olmayan iddialarda bulunmayacak. Fenomenler doktor, diş hekimi, veteriner aracılığıyla ürün tanıtımı yapamayacak. Hediye edilmiş bir giysi veya ayakkabıyı satın almış gibi yapamayacak. Reklam yaparken görsel filtre veya efekt kullanırsa bunu belirtmek zorunda olacak.

Kılavuz hazırlandı

s d33e0547d4a9b815f34065c03a106d517b70777b

Ticaret Bakanlığı, “sosyal medya fenomeni” olarak bilinen “sosyal medya etkileyicilerinin” uyacakları kurallarla ilgili kılavuz hazırladı. Edinilen bilgiye göre, sosyal medya etkileyicisi (fenomeni) aracılığıyla yapılan reklamlar, ayırt edilebilir nitelikte olacak. Sosyal medyada sesli, yazılı ve görsel olarak örtülü reklam yapılamayacak.

Tıklamaya gerek yok

s 7d15a3fb7697dde66ef55e471faf752e24444b29

YouTube ve Instagram TV gibi video mecralarında yapılan reklamlar ile canlı yayın niteliğinde olan paylaşımlarda, “daha fazla oku” gibi bir alanı tıklamak zorunda bırakmadan, reklam yapıldığına dair sabit bir bilgilendirme alanı yer alacak. Bu alanda, “bu video reklam içermektedir”, “reklam verenin destekleri ile”, “bu ürünleri hediye olarak aldım” ifadeleri yer alacak.

Instagram, Facebook, Twitter gibi fotoğraf ve mesaj paylaşım mecralarında paylaşılan fotoğrafın ve/veya mesajın içinde ya da altında veya açıklamalarında reklam verene ilişkin ad, marka, ticaret unvanı gibi tanıtıcı bilgilere yer verilecek.