Bakan Karaismailoğlu’ndan ‘İkizdere’ Açıklaması: Marjinal Gruplar Ortalığı Karıştırıyor

bakan karaismailoglundan ikizdere aciklamasi marjinal gruplar ortaligi karistiriyor FDumO2kX

Rize İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağı hakkında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yöre halkının proje için ikna olduğunu ancak marjinal grupların eylemi sürdürdüğünü ileri sürdü.

s 7b1ef6e9f0caac297f28863c2886fe752aeff3ab

Fotoğraf: Serkan Ocak / DW Türkçe

Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Karaismailoğlu, İşkencedere’de yapılacak lojistik liman projesi kapsamında bölgeden sadece taş alınacağını, zarar gören ağaçların yerine 10 katının dikileceğini ileri sürerek halkının ikna olduğunu, marjinal grupların ise eylemi sürdürdüğünü söyledi.

“İddialar kesinlikle doğru değil”

“70 yıllık taşocağı, altın araması gibi iddialar kesinlikle doğru değil” diyen Karaismailoğlu, “Devletimiz marjinal gruplara kesinlikle izin vermez. Bunu yapanlar devlet düşmanıdır” ifadelerini kullandı.

‘Marjinal gruplar kimmiş göstersin’

s 2402658d4b95e8383aa8907af877661d00f5cf70

Fotoğraf: Serkan Ocak / DW TürkçeDerelerin kurumasına ve vadinin tahrip edilmesine karşı günlerdir direnen köylüler ise Karaismailoğlu’na tepki gösterdi.Cumhuriyet‘ten Leyla Kılıç’ın haberine göre, “Vadimizi Cengiz’e kurban etmiyoruz diye bizi devlet düşmanı ilan edemezsin” diyen köylülerden Güngör Baş, “Marjinal grup olduğumuzu söylüyor. Gelsin marjinal grup kimmiş göstersin. Bu toprakların sahibi Ayşe teyze mi Havva anne mi yoksa geleceği yok olmasın isteyen gencimiz Ali mi, Mehmet mi, kimmiş marjinal grup?” diye konuştu.

Köylüler, sosyal medyada bir video paylaşarak, “Biz marjinal değiliz. Ağaçlarımızı katletmeyin, nefes almak istiyoruz. İkizdere dünya mirasıdır” dedi.

Söz konusu taş ocağını AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat yapacak