Çalıntı lüks araçlar çetenin elindeymiş

calinti luks araclar cetenin elindeymis

FERİT ZENGİN İstanbul – Yurt dışında çalınan ve Interpol tarafından arama kaydı bulunan lüks araçları sahte belgelerle Türkiye’ye sokup satan bir çeteye yönelik düzenlenen operasyonda piyasa değeri 40 milyon lira olan 24 kaçak ve çalıntı lüks araç ele geçirildi. “Turistik kolaylıklar” kapsamında da Türkiye’ye araç soktuğu belirlenen çetenin, devleti 27 milyon lira zarar uğrattığı belirtildi.

Galerici görünümündeki bir şebekenin, yurt dışından kaçak araç getirip sahte belgelerle sattığı bilgisi üzerine çalışma yapan İstanbul Kaçakçılık polisi, organize şekilde hareket eden 20 kişilik bir şebeke belirledi.

9 ilde eş zamanlı operasyon

Takibe alınan şebekenin iki farklı yöntemle Türkiye’ye kaçak lüks araç soktuğu tespit edildi. Yurtdışında çalıntı olarak kayıtlara geçen ve Interpol tarafından aranan araçları sahte belgelerle Türkiye’ye sokan çetenin, şasi ve motor numaralarını değiştirdiği araçları yine düzenlediği sahte belgelerle sattığı belirlendi. Yine “turist vizesi” olan kişilerce Türkiye’ye getirttiği araçları da kullanım süresi dolduktan sonra sahte belgelerle satışa sunduğu belirlenen çeteye çalışmaların ardından dokuz ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

İstanbul merkez olmak üzere Ankara, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmaraş, Mardin, Tekirdağ ve Samsun’da geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonda çete tarafından Türkiye’ye sokulduğu belirlenen 24 lüks otomobile el konuldu.

40 milyon değerinde

Soruşturma kapsamında, organize halde hareket ettiği belirlenen galerici görünümündeki 20 şahsa işlem yapan polis, şebekenin devleti 27 milyon lira ÖTV zararına uğrattığını da tespit etti. Ele geçirilen 40 milyon lira değerindeki otomobilden cipe kadar 24 ayrı lüks araç İstanbul Emniyet Müdürlüğü avlusunda sergilenirken, çetenin vurgun miktarının tespit edilenin çok üzerinde olduğu, geçmiş faaliyetlerine yönelik çalışmanın devam ettiği belirtildi.