Dolandırıcıların yeni tuzağı koronavirüs aşıları oldu

dolandiricilarin yeni tuzagi koronavirus asilari oldu 2yz1qMyp

Çin’den Türkiye’ye ilk koronavirüs aşıları geçen hafta geldi. Aşıların, Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nda incelemeleri başladı. Aşıların 14 gün sürecek olan araştırma çalışmaları devam ederken siber dolandırıcılar yeni bir yöntemle vatandaşları dolandırmaya başladı. Telefonlara SMS ya da e-posta yoluyla vatandaşlara ulaşan dolandırıcılar, banka ve kimlik bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor. Dolandırıcılar, vatandaşları gönderdikleri mesajlarla resmi internet sitelerine çok benzeyen uygulamalara yönlendiriyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken ise bu sitelerin gerçek olanıyla tek farkı 1 harf ya da rakam. Bu nedenle internet sitelerinin adresleri dikkatle incelenmeli. Ayrıca uzmanlar vatandaşları, aşıların ücretsiz yapılacağını ve bu konuda hiç kimsenin para talep edemeyeceği konusunda uyarıyor.

AŞI SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Aşı sürecinin nasıl olacağını anlatan Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “İnaktive virüs aşısı geçtiğimiz hafta ülkemize geldi. Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nda incelemeler başladı. Yaklaşık olarak 2 hafta sürecek bir süreç bizi bekliyor. Sonrasında aşılar eğer ülkemiz standartlarına uygun bulunursa serbest bırakma sertifikasını alıp aşılar uygulanmaya başlanacak. Tabi bu aşılar uygulanmaya başlanmadan önce Sağlık Bakanlığı aşıların uygulanacağına dair bilgilendirmeyi yapacak. Aynı zamanda öncelikli aşılama grubunda olan kişiler e-Nabız aracılığıyla bu risk gruplarında olup olmadığını veya aşılama sırasının kendilerine gelip gelmediğini görebilecekler. Burada e-Nabız kullanmayan kişiler için Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’nin 184 numaralı hattı hizmet verecek. Yine bu hattan da aşılama için risk grubunda olup olmadıklarını, daha doğrusu öncelikli grupta olup olmadıklarını görebilecekler. Aşama aşama kişilerin aşı sırası geldikçe buraya ‘aşı olabilirsin’ şeklinde bir bilgilendirme gelecek. Ama kişiler buraya kendileri, kendi hesaplarıyla giriş yaparak kullanıcı adlarıyla, şifreleriyle giriş yaparak bunları görebilecekler. Bunun dışında yine Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’nin 184 numaralı telefonunu arayarak da bilgi alabilecekler e-Nabız kullanmayanlar. Aşılama sırası kendilerine geldiğinde aile sağlığı merkezleriyle iletişime geçerek randevu oluşturmaları gerekecek veya 182 numaralı Merkezi Hastane Randevu Sistemiyle(MHRS) aşı için randevu oluşturabilecekler” dedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI SİZDEN BANKA HESAP NUMARANIZI, KREDİ KARTI NUMARANIZI KESİNLİKLE TALEP ETMEZ”

Kayıpmaz, sürecin nasıl işlediğini anlattıktan sonra, “Burada Sağlık Bakanlığı tarafından kişilere bir kısa mesaj veya elektronik posta gönderilmesi gibi bir durum söz konusu değildir” diyerek şunlara dikkat çekiyor:

“GELEN ARAMALARA, SMS’İN HİÇBİRİNE İTİBAR EDİLMEMELİ”

VATANDAŞLAR DUYARLI

Vatandaşlar ise bu konuda duyarlı. Bu tür mesajlara cevap vermediklerini dile getirerek, herkesi uyarıyorlar.

Senem Güldan, “Onlara kanacak kadar aptal değiliz, ben eğitimciyim. Uzmanlarımız ne diyorsa o dur, güveniyorum ben” dedi. Ali Akkan ise, “Onlara kimse güvenmesin, rica etsem bilgi vermesinler. Dolandırıcılara kanmasınlar. Ben öyle bir şey geldiğinde açmıyorum” şeklinde konuştu. Lorin Yılmaz, “Böyle bir şeye asla güvenmem. Eskiden de dolandırıcılık yapıyorlardı, hakimim, savcıyım, polisim falan. Asla güvenmem. Çok dolandırıyorlar yani ne olursa olsun burası bir mega kent millet para peşinde, para kazanmak istiyor ama kimse kanmasın” dedi.