Eriğin tanesi 20, kilosu bin lira satılıyor: ‘Kuyumcu dükkanına mı geldim yoksa manava mı?’

erigin tanesi 20 kilosu bin lira satiliyor kuyumcu dukkanina mi geldim yoksa manava mi 1K1EzzlG

Kış mevsiminde de manav tezgahlarında yerini alan yaz meyvelerinin rekortmeni erik oldu. 3 tane yeşil erik 60 liraya, kilosu ise bin liraya satılıyor.

Amasya’nın Suluova ilçesinde yeşil eriğin fiyatını öğrenen bir vatandaş, “Kuyumcu dükkanına mı geldim yoksa manava mı” diyerek şaşkınlık yaşadı.

Manava değil de kendini kuyumcu dükkanına girmiş gibi hissettiğini söyleyen Cumali Tanrısever, şöyle konuştu:

“Manavımız 3 tane eriğe ’60 lira’ dedi. Şu an şaşkınlık içerisindeyim. Yazın özellikle hiç para vermeden aldığımız yerler oluyordu. Malum kış mevsiminden dolayı bulunmayan bir meyve, ben kilosunu 20-30 liradan alırım diye düşünüyordum. 3 tanesi 60 liradan tanesi 20 liraya geliyor. İlk girdiğimde burası manavlıktan kuyumculuğa dönmüş dedim.”

Küçük yaşlardan beri ilçede pazarcılık işi yapan manav Mustafa Karatağ ise “Malum kız mevsimi, koronavirüs salgını ve üretimin az olması nedeniyle erik artık kilo ile değil tane ile satılıyor.Müşteriler fiyatını söylediğimizde çok şaşırıyor. Aşeren hamile eşinin isteğini yerine getirmek isteyen eşler işletmemize gelip istedikleri ürünü bulunca mutlu oluyorlar” dedi.

Eriğin fiyatını yüksek bulan müşterilerin koronavirüs tedbirleri kapsamında el sıkışmadan pırasa ile pazarlık yapması ise ilginç görüntüler oluşturdu.