Hiçbir kadın ölmesin diye mücadele ediyorlar

hicbir kadin olmesin diye mucadele ediyorlar SHXMmepj

AHENK BAYAZIT İstanbul Yargılama sürecinde önce ‘haksız tahrik indirimi’ alan Akbaş, Açelya Şengül’ün uzun süreli ve istikrarlı mücadelesiyle müebbet hapise mahkûm oldu. Deren Melis Göçmen’in annesi Muhterem Evcil ise 28 Haziran 2013’te boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından çalıştığı kuaförde öldürüldü. O zaman 13 yaşında olan Deren Melis Göçmen, şimdi üniversite öğrencisi ve Kadın Meclisleri’nin aktif bir üyesi olarak kadınlar için çalışıyor. Yaşadıkları acının ardından hiçbir kadın öldürülmesin ve başka çocuklar annesiz kalmasın diye mücadele etmeyi seçen iki genç kadın, yaşadıklarını Milliyet ile paylaştı.

‘İki yıl sonra ağladım’

“Annem bana hayata karşı mücadelesini miras bıraktı” diyen Açelya Şengül şunları ifade etti: “Hep bu mücadelenin içindeydim, beni teşvik eden annemdi. Kadına yönelik şiddete karşı bir eylem olduğunda ‘hadi kızım eyleme gidiyoruz’ diyordu. Annemi ellerimin arasında kanlar içinde kaybettiğimde söz vermiştim ‘hesabını sormadan mezarına gelmeyeceğim’ diye. Ağlamaya vaktim olmadı. Yasımı da gözyaşımı da davadan sonrasına bıraktım. Çünkü biliyordum ki bir kadın öldürüldüğünde sessiz kalınırsa üstü kapatılır. İstinaf kararının ardından bir kasa menekşeyle gittim annemin mezarına. İki yıldır sakladığım gözyaşımı ilk defa akıtabildim. Ben gücümü hep kadınlardan aldım. Bu yüzden şiddet mağduru kadınların yanında olmaya çalıştım. Hiçbir evladın annesi ölmesin diye çalıştım. Annemin katilinin ağırlaştırılmış müebbet hapis alması için mücadeleye devam edeceğim. Herkesi ‘fatmaicinadalet’ instagram ve twitter adresleri üzerinden süreci takip etmeye davet ediyorum.”

 ‘Meydanlarda omuz omuzayız’

“Ben annemi kaybedene kadar ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile tanışana kadar şiddetin sadece fiziksel olduğunu sanıyordum” diyerek sözlerine başlayan Deren Melis Göçmen, “Ne zaman ki annemi kaybettim, ne zaman ki çevremde şiddet gören kadınların varlığını fark ettim, o zaman şiddetin toplumsal bir sorun olduğunu anladım” dedi. Annesinin ölümünün ardından uzun süre basınla temas kurmayan Göçmen, şunları kaydetti: “Reşit olmayı ve tam anlamıyla kadın mücadelesinde bilinçlenmeyi bekledim. Benim üzgün halim kimseye fayda sağlamayacaktı. Ben dimdik durup başka kadınların da beni görüp güçlenmesini istedim. Artık meydanlarda kadınlarla omuz omuzayım. Şimdi Muhterem’in kızı olarak değil, Kadın Meclisleri’nden Deren olarak meydanlardayım. Ömrümün son anında dahi olsam mücadelemin arkasında olacağım. Kadınlar artık çok daha güçlü ve korkusuz. Düne kadar şiddet ile karşılaştığında ne yapacağını bile bilmeyen kadınlar şimdi ‘6284 can simidimiz’, ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyorlar.”