İmamoğlu’ndan Soylu’ya Yanıt: ‘Bence Suç’ Diye Bir Şey Var mı Anayasa’da?

imamoglundan soyluya yanit bence suc diye bir sey var mi anayasada quIRcaJj

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘ellerini arkadan bağlama’ incelemesine ilişkin ‘Bence suç’ ifadesine yanıt verdi.

s 2f35f57990fb54787ca8d8c4e54da2cf29e94b00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Belediyesi ve KİPTAŞ arasında Küçükçekmece’nin Kanarya Mahallesi’nde gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili imza törenine katıldı.

İmamoğlu törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu’na sorulan sorular arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları da vardı.

“Bu, çok doğru bir bakış açısı değil”

s 140a7fc6c13b643dc8564149f24fd5afe280903a

İmamoğlu’na sorulan sorular ve yaptığı açıklamalar şöyle:

“Hakkınızda başlatılan ön inceleme ile ilgili İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, açıklamalarda bulundu. Görüntülerin kendisine göre suç olduğunu söyleyip, ‘Böyle bir görüntü olmaz’ dedi. Bu konuya ilişkin soruşturma izni vermeyeceğinin de sinyalini verdi. Ama HDP’li belediye başkanı ziyaretinizle ilgili bunun ucunu açık bıraktı. Siz ne diyeceksiniz?”

Bence suç” diye bir şey var mı Anayasa’da? Bakanlık yapıyorsunuz ve “Bence suç” diye bir yorum yapıyorsunuz. Böyle bir şey olur mu? Anayasa’da ya da kanunda böyle bir tanım olmaz. Devletin bu makamında bulunan insanların, bu şekilde vakitlerini harcamaları kadar üzücü bir durum yok. “Bence suç” diye açıklayarak, açıklama yaparak, Diyarbakır ziyareti üzerinden, “Ben, aslında buna soruşturma izni veririm” mesajı vermek, daha bugün yarın belki de müfettişe ulaştıracağımız ifademize etkide bulunma anlamına geliyor. Bu, çok doğru bir bakış açısı değil.”

Ne olmuştu?