Konya Büyükşehir Belediyesi’ne Siber Saldırı: 1 Milyon Kişinin Bilgileri Çalınıp, Satışa Çıkarıldı

konya buyuksehir belediyesine siber saldiri 1 milyon kisinin bilgileri calinip satisa cikarildi CMqOmVMA

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne siber korsanların yaptığı saldırıda yaklaşık 1 milyon kişiye ait bilgilerin çalındığı öğrenildi. Saldırı, belediye tarafından yapılan açıklamada da doğrulandı.

s 64deab1364cae5ecd40a6045a033fcc4741c09fb

Türkiye’nin en büyük online yemek sipariş sitesi Yemeksepeti’ne geçen mart ayında düzenlenen siber saldırının bir benzeri, Konya Büyükşehir Belediyesi’nde yaşandı.

Satılığa çıkarıldı

s 565a4e694b971e1bc0ca19d7ee256a595a371bba

Sözcü gazetesinden Müslüm Evci’nin haberine göre söz konusu saldırıda, aralarında belediye çalışanları ve belediyeye mail atan vatandaşların da bulunduğu 1 milyona yakın kişinin T.C kimlik numaraları ve diğer kişisel bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı.

Bir hacker forum sitesinde verileri yayınlayan siber saldırgan, bunları satılığa çıkardı. Forumda ‘Maxim Gorki’ kullanıcı adını kullanan saldırganın paylaştığı ekran görüntüleri ise dikkat çekti.

“Belediyemiz de sıklıkla bu saldırılara maruz kalmaktadır”

s 89a88c07ada3b7fbd560025f30e13ceaabb7365a

Siber saldırıya ilişkin olarak Sözcü gazetesine yazılı açıklamada bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yetkilileri, belediyenin sıklıkla siber saldırılara maruz kaldığını belirtti. Emniyet’in bilgilendirildiği belirtilen belediyeden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemde yurtdışından ülkemizdeki kurum ve kuruluşlara yönelik siber saldırılarda büyük artışlar olmaktadır. Belediyemiz de sıklıkla bu saldırılara maruz kalmaktadır. Belediyemiz sistemlerine de 29.03.2021 tarihinde yoğun şekilde saldırılar yapılmıştır. Bu esnada web sayfamızda açık şekilde yayınlanan veriler ve bu verilerle ilgili erişim loglarından sızıntı olduğu, ayrıca içinde çok az sayıda kişisel e posta ve telefon numarası bulunduğu da tespit edilmiştir.

30.03.2021 tarihi itibari ile USOM ve emniyet konuyla ilgili bilgilendirilmiştir. Söz konusu olay şu an yargı aşamasında, alınacak sonuç itibarıyla bir basın açıklaması yapacağız. Vatandaşlarımızın verilerinin güvenliğini sağlamak için 7/24 çalışmaya ve bilişim altyapımızı geliştirmeye devam ediyoruz.”