Savunma Sanayii Başkanı Demir: F-35’ten çıkarmanın hukuki zemini yok

savunma sanayii baskani demir f 35ten cikarmanin hukuki zemini yok 6nAJWjsf

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Demir’in açıklamaları satırbaşlarıyla şöyle:

ABD’NİN MEKTUBU HAKLI ÇIKARDI: F-35 programından çıkartılma ve F-35’lerimizin bir kısmının verilmemesi konularının bir hukuki zemini yok. Bir ortaklık var. Biz bu imzalanan metin çerçevesinde, herhangi bir ortağın ana ülke olsa bile diğer bir ortağı ‘çıkarttım’ demekle çıkartamayacağını söyledik. Bu metne göre herhangi bir ortağın buradan çıkartılması ancak bütün ortakların oybirliğiyle olur veya kendisi çekilir. Bunun hiçbirisi gerçekleşmediği halde ‘Türkiye’yi çıkarttım’ açıklamalarının bir hukuki zemini yoktur. Geçen ay yazılan bir mektupta da ABD’liler bunu bir nevi itiraf etmiş oldular. Çünkü söylediklerine göre bu mutabakat zaptı çerçevesinden kendileri çekildiklerini, ayrı bir mutabakat zaptı ile işe devam edeceklerini bildiriyorlar. Bu ne demek? ‘Biz bu kurduğumuz tablodan birisini çıkartamayacağımızı anladık, onun için bu masadan kalkalım, diğer işimize gelenleri de alalım, ama diğer metin askıda kalsın’. Yani hukuki olarak hükümsüz olamasa da, pratik olarak hükümsüz kalsın anlamında bir adıma gidildi.

DİYALOG SÜRECİ: Bu ortaklık çerçevesinde, uçaklarımızla ilgili oluşan haklarımızın zayi olmaması, hukuk temelli bir yaklaşımla müttefiklik ruhuna da aykırı olmayacak şekilde bir çözüm bulunmasıyla ilgili diyalog süreci başlayacak. Anlaşma çerçevesinde bir anlaşmazlık olması durumunda öncelikle tarafların kendi aralarında bunu çözümlemesi gibi bir cümle var. Onun dışında de başka bir cümle yok. Onun için de şimdiye kadar tarafların kendi aralarında konuşmasıyla ilgili de bir zemin oluşturulmamıştı, şimdi bu zemin en azından açılmış oldu.

Hava savunmaya yerli sistemler

Üç sene önce yerli olarak hemen hiç bir savunma sistemimiz yokken, önce alt katman olarak Korkut devreye girdi. Geçen yıl Sungur ve Hisar-A+ diye adlandırdığımız sistem devreye girdi. Onun üzerine Hisar O+’yı geliştirdik. Ondan sonra yüksek irtifa hava savunma sistemimiz SİPER’i
2023 bitmeden devreye alırız.