Ters Tepmişti: ‘CHP Yalan Üretim Merkezi’ Videosunu Erdoğan Kaldırttı İddiası

ters tepmisti chp yalan uretim merkezi videosunu erdogan kaldirtti iddiasi BbjygCv2

AKP’nin, “Devamı gelecek” diyerek sosyal medya hesabından paylaştığı “CHP Yalan Üretim Merkezi” adlı animasyonun kaldırılmasını bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın istediği belirtildi. İksir içirilmesiyle ‘128 milyar doları’n tekrarlanması Erdoğan’ı kızdırdı.

s 6584c8cbd21a3268883978e4c27aaf4af2a413be

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre, Erdoğan’ın, videoda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na içirilen “sözde papağan iksiri” sonrasında, “128 milyar dolar nerede” sorusunu tekrarlamaya başladığı ve bu nedenle de “videonun AKP’den çok muhalefetin tezlerini destekler durumda olduğu” belirtilerek animasyonu hazırlayanlara da sert tepki gösterdiği kaydedildi.

Erdoğan, videoyu başarısız bularak ‘kaldırın’ talimatı vermiş

s 234ad3d0725f8b7222d4fc787bfaa524bf7fc039

Videoyu “başarısız” bulan Erdoğan’ın, yayımlanmasından kısa bir süre sonra parti yönetimine “Kaldırın” talimatı verdiği ifade edildi. Erdoğan’ı, animasyonda en fazla kızdıran bölümün ise “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözde iksiri içtikten sonra ‘128 milyar dolar nerede’ sorusunu tekrar tekrar sorması ve videoda akılda kalan tek kısmın ‘Kılıçdaroğlu’nun sorularının’ olması” gösterildi.

CHP’yi savunmak için hazırlanmış gibi

s 9a2154b6d84b12032ac9c756e8cdee18e2645615

Erdoğan’ın da videoyu izlediği zaman en fazla bu noktaya “takıldığı” ve Kılıçdaroğlu’nun sürekli “128 milyar dolar nerede” sorusunu sormasıyla videonun “sanki AKP’nin değil, CHP’nin tezini savunmak amacıyla hazırlanmış algısı yarattığına” işaret ettiği belirtildi Videonun bu nedenle ilk yayımlandığı andan itibaren “AKP’den çok muhalefet cephesini hareketlendirdiği ve muhalefet cephesinde karşı hashtag’lerin açıldığı vurgulandı. Erdoğan’ın videoyu “içerikte CHP ile ilgili sabit, somutlaşmış güncel tespitlerin yer almamasına” da “kızdığı” belirtiliyor. Erdoğan’ın böylesi bir videodan beklentisinin “CHP’nin iddialarına karşılık tek cümlelik, akıcı ve akılda yanıtlar verilmesi olduğuna” işaret edildi.

Eski tartışmaları yeniden gündeme getirdi

s ac5ee679dc9babbc36e1ff8f6c856b197fc8c1f8

Erdoğan’ın videoya “eski tartışmaları yeniden gündeme getirdiği gerekçesiyle de tepki gösterdiği” öğrenildi. Özellikle “Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili iddialara yer verilen videonun böylece “AKP’den çok CHP’ye yaradığı” da belirtiliyor. 

Erdoğan’ın söz konusu videonun, partiyi kamuoyu nezdinde “başarısız kampanya üreten bir parti konumuna getirdiği” gerekçesiyle de hazırlayanlara tepki gösterdiği ve parti yönetimine “Kaldırın” talimatını verdiği iddia edildi.

AKP’nin yayınladığı video biranda sosyal medyanın gündemine oturmuştu

Videonun ardından ‘128 milyar dolar nerede?’ tekrar gündeme gelmişti

Videonun ters tepmesinin ardından AKP tarafından yayından kaldırılmıştı