Manuel Araba Nasıl Kullanılır? Düz Vites Araba Sürerken Nelere Dikkat Edilmeli?

manuel araba nasil kullanilir duz vites araba surerken nelere dikkat edilmeli N2fA3pPB

Manuel araba kullanmanın bazı püf noktaları bulunuyor. Manuel arabalarda debriyaj sistemi bulunuyor. Vites atarken veya arabayı kaldırırken debriyaj kullanılması önemli bir konudur.

Manuel Araba Nasıl Kullanılır?

Araçlar farklı özelliklerle üretilebiliyor. Araçların hem otomatik hem de manuel tipleri bulunuyor. Araba kullanmayı öğrenmek isteyenler ilk olarak manuel araba kullanımını öğrenmek istiyor. Manuel araba kullanımını araştırarak pek çok sürücü adayı araştırma yapabiliyor. Manuel arabanın kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken, debriyaj sistemidir. Manuel araçlarda vites sistemi manuel olması nedeniyle, debriyaj çok fazla kullanılıyor.

Debriyaj kullanımını doğru şekilde yapmak, manuel araba kullanımını kolaylaştıracaktır. Manuel araba kullanımlarında, devir saatinin kontrolü de yapılmalıdır. Kadranda görünen devir saati kontrol edilerek, ne zaman vites yükseltileceği veya düşürüleceği anlaşılabilir. Manuel araba kullanımında devir saati çok önemli bir detaydır. Araç sürücüleri devir saatine bakarak, vites değiştirme işlemlerine daha kolay karar verebilir.

Düz Vites Araba Sürerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düz vites araba sürmek için birçok konuya hakim olmak gerekiyor. Düz vites arabalardaki debriyaj sistemi, otomatik araçlarda bulunmuyor. Düz vites arabaları sürerken, devir saatinin çok yükselmemesi veya çok düşmemesi gerekiyor. Devir saatinin çok yükselmesi vites attırma vaktinin geldiğini gösterir. Araç sürücüleri devirin yükselmesiyle birlikte debriyaja basarak vitesini yükseltebilir. Devir saati düşüşe geçtiyse yine debriyaja basarak, vites küçültebilir. Aracın hızına göre vites değişimi anlık olarak yapılmalıdır.