Bireysel terapi hakkında merak edilenler

bireysel terapi hakkinda merak edilenler gBRTdeGy
126494 1004116235

Bireysel terapi, eğitimli bir profesyonelin, bir kişinin karşılaştığı kişisel sorunları çözmesine yardımcı olduğu bir tür psikoterapidir. Çeşitli duygusal zorluklar ve akıl hastalıkları için etkili bir tedavidir. Konuşma terapisi olarak da bilinir, bireyin refahını etkileyen semptomları iyileştirmeye veya kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Bireysel Terapi Süreci Nasıl İlerler?

Terapi seansları, bireylere eğitimli bir profesyonelle sorunlar veya durumlar hakkında konuşma fırsatı verir. Bu, sorunların ortadan kalkması zorunlu değildir, ancak bireyleri onlarla daha uygun bir şekilde başa çıkmak için donatır.

Bu tür bir terapi, aile terapisi veya madde bağımlılığı danışmanlığı gibi diğer zihinsel ve davranışsal sağlık tedavisi türleriyle birlikte kullanılabilir.

Bir Terapi Seansından Ne Beklenir?

Bireysel terapi, stres, öfke, keder veya çatışmaya neden olan birçok durum için yararlıdır. Rahat, özel bir ortamda, bir birey ve bir terapist, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı önemli konuyu keşfedecektir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

-Düşünce ve duyguların ifadesi

-Davranış kalıpları

-Problem çözme

-Çatışma çözümü

-Güçlü ve zayıf yönler

Bireysel terapi kısa süreli (acil konulara odaklanma) veya uzun süreli (daha karmaşık problemleri inceleme) olabilir. Seans sayısı ve randevu sıklığı, bireyin durumuna ve terapistin tavsiyelerine bağlıdır.

Ayrıca, bu terapinin uygulanma şekli, söz konusu konulara, terapistin uygulamalarına ve bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişme eğilimindedir.

Terapiye Başlamak İçin Önemli Nedenler

Bazı insanlar akıl hastalığı ile ilgili bir damgalama nedeniyle terapiye başlamaktan tereddüt ediyorlar. Ancak, terapiye başlamak diğer temel ihtiyaçlarımızı gidermek gibi normal bir durumdur.

Bu sorunlardan birini yaşıyorsanız terapiye başlamanız faydalı olacaktır :

-Üzüntü veya öfke gibi aşırı duygular

-Sevilen birinin ölümü veya boşanma gibi son (travma)

-Madde bağımlılığı

-İş yerinde sorun yaşamak

-Aktivitelerde zevk kaybı

-Gergin aile ve / veya kişisel ilişkiler

-Arkadaşlarınızdan veya ailenizden endişe duymak

Unutmayalım ki psikoterapi, eğitimli bir akıl sağlığı uzmanı tarafından sağlanan terapötik tedavidir. Psikoterapi düşünceleri, duyguları ve davranışları araştırır ve bireyin refahını iyileştirmeye çalışır. Eğer terapi seansı planlamak ve hayatınızı olumlu bir yönde dönüştürmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.