Mars iddiası: Hayat oluşması bir yana yaşamak bile ‘zor’

mars iddiasi hayat olusmasi bir yana yasamak bile zor 6v9yWjlV

Mars’ta yaşam bulmak adına uzun yıllardır çalışmalarını sürdüren bilim insanları NASA’nın aracının çektiği ve heyecanlandıran yeni bir fotoğraf ile açıklamalar yapmıştı. Paylaşılan fotoğrafta Mars’ta büyüyen mantarlar görülüyordu. Yapılan açıklamalar arasında mantarların radyasyonun yoğun olduğu ortamlarda gelişmesine yönelik yorumlar da bulunuyordu. 

Yayımlanan bir makale ile ortaya çıkan iddialar bilim insanlarının açıklamalarıyla ve böyle bir şeyin gerçekleşmesinin şu an için mümkün olmadığı ile devam etmişti. 

MANTAR OLUŞUMU MÜMKÜN DEĞİL

Advances in Microbiology dergisinde yayımlanan bu makalede ‘Mars’ta mantar benzeri yaşam örnekleri’ne odaklanıyor ve nispeten ileri yaşam belirtilerinin kalıntıları olabilir’ denilmişti. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi ve George Mason Üniversitesi’nden araştırmacılarının bulunduğu ekip, yuvarlak bulut benzeri bir mantar olan çeşitli organizmaların fotoğrafik kanıtlarını bulduklarını duyurmuştu.

NASA fotoğrafları yayımladıktan sonra ortaya çıkan makalede ayrıca “Mantarlar radyasyonun yoğun olduğu ortamlarda gelişir. Ardışık fotoğraflar, mantar benzeri Mars örneklerinin topraktan çıktığını ve balon yapısında olanlar da dahil olmak üzere boyutlarının artığını belgeliyor.”

60990110554280230c1fea0e

Bilim insanları çalışmalarını sürdürürken bir yandan “Çeşitli karasal organizmaların Mars benzeri koşullarda hayatta kaldığı iyi anlaşılmıştır” sonucuna varılıyor. Bu ise pek çok bilim insanı tarafından kabul görmüyor. Mars’ta dondurucu soğuklar ve aşırı sıcaklar sebebiyle bir canlının barınmasının mümkün olmadığını belirten bilim insanları, ”Hayat oluşması bir yana yaşamak bile zor” diyorlar. 

Mars Society Australia başkanı Jonathan Clarke, “Mars’taki koşullar o kadar aşırı ki, soğukluk ve düşük hava basıncı gibi etmenler altında bu hızda mantarların veya herhangi bir yaşamın büyümesini görmeyeceksiniz” diyor. 

Bilim insanlarını birbirine düşüren bu olay, makaleye itiraz edilmesini de içeriyor. İlerleyen günlerde makale hakkında daha fazla itiraz gelmesi bekleniyor. 

6099011d554280230c1fea10