NASA ve Boeing, ikinci Starliner test uçuşunu yapacak

nasa ve boeing ikinci starliner test ucusunu yapacak JQnpC2Q4

Hatırlatmak gerekirse Boeing’in Starliner uzay aracıyla yaptığı ilk yörüngesel test uçuşu 2019’da başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bu nedenle havacılık devi ikinci seferde onu doğru bir şekilde yapmak istiyor. İlk seferdeki uçuşu bozan tüm kusurları düzeltmek için uzay aracı üzerinde yapılan kapsamlı çalışmanın ardından Boeing ve NASA, şimdi kapsülün bir sonraki test uçuşu için 30 Temmuz’u hedefliyor.

NASA VE BOEİNG STARLINER UÇUŞU İÇİN GÜÇLERİ BİRLEŞTİRDİ

Mürettebatsız gerçekleştirilecek olan görev, Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) inmeden  önce Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılacak. Kısa bir süre uzayda kaldıktan sonra Dünya’ya geri dönecek ve yere iniş yapacak. Yani en azından planlanan bu.

6098e573554280230c1fe973

Boeing yaptığı bir açıklamada, “Boeing ve NASA, Starliner’in vidasız Yörünge Uçuş Testi-2 veya OFT-2’nin ISS’deki görevinin etkinliği için 30 Temmuz Cuma gününü hedefliyor, menzil onayını bekliyor.”

İkinci test uçuşu istenildiği gibi giderse, üçüncü yörünge uçuşu, Starliner’ın bu yılın sonundan önce gerçekleştirilebilecek. Bu üçüncü görevde ise üç astronot uzay istasyonuna götürülmesi planlanıyor. İlerleyen yıllarda gerçekleşecek uçuşlar içinse Starliner’ın bir seferde yedi astronotu yörüngeye taşıması planlanıyor.