WhatsApp Kullanabilmek İçin Güncellemeyi Kabul Etmek Zorunlu

whatsapp kullanabilmek icin guncellemeyi kabul etmek zorunlu MfuD8wyv

WhatsApp, yayınlanan yeni gizlilik sözleşmesi güncellemesi hakkında akıllarda oluşan soru işaretlerini yanıtlamak için bir açıklama yaptı. WhatsApp sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, 8 Şubat tarihine kadar onaylanması gereken yeni gizlilik sözleşmesi AB ülkelerindeki kullanıcıları kapsamıyor.

Açıklamada sözleşmede kapsama dışı kalan ülkeler ‘Avrupa bölgesi‘ olarak anılıyor. Bu bahsi geçen ülkelerdeki kullanıcıların verileri, reklam ya da benzer amaçlarla Facebook şirketleri ile paylaşılamayacak.

89a3d54d0ab7887a1e27fea84f39274676bbb58e

Türkiye için ise durum daha önceki haberlerimizde de değindimiz gibi. Ülkemizdeki WhatsApp kullanıcıları, uygulamayı kullanmaya devam etmek istiyorlarsa 8 Şubat tarihine kadar yeni sözleşmeyi kabul etmek zorundalar. Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar, bu tarihten itibaren uygulamayı kullanamayacaklar.

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi hangi ülkelerdeki kullanıcılar için geçerli olmayacak?

14ef7841eec2223d05d844b5a376e2921beb0746

WhatsApp’ın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre yeni gizlilik sözleşmesi; Almanya, Andorra, Avusturya, Azorlar, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Fransız Guyanası, Guadeloupe, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanarya Adaları, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs’taki Birleşik Krallık egemenlik bölgeleri (Ağrotur ve Dikelya), Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Maderia, Malta, Man Adası, Manş Adaları, Martinique, Mayotte, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Réunion, Romanya, Saint-Martin, San Marino, Slovakya, Slovenya, Vatikan ve Yunanistan’daki kullanıcılar için geçerli değil.

WhatsApp, bu yeni gizlilik sözleşmesi ile hangi verilerimize erişebilecek?

e23e30144f65030fa13f591a4e9859c640a85be9

WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesi ile birlikte hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü taraftan sağlanan bilgilerin tamamına erişebilecek. Erişilen bu bilgilerin her biri tüm Facebook şirketleri ile paylaşılarak reklam ve benzeri pek çok işlem için kullanılabilecek.